pilecki

fot. domena publiczna

Dr Anna Mandrela o duchowości rtm. Pileckiego: pełna bezgranicznej ufności w Boga

Religijność uformowała człowieka, który za każdym razem wybierał krzyż i ofiarę, rezygnując z własnych przyjemności – powiedziała dr Anna Mandrela. Była ona gościem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy, gdzie w ramach Klubu Dyskusyjnego „Ciekawi życia” rozmawiano o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Doktor Anna Mandrela przypomniała, że komunistyczny rząd dokładał wszelkich starań, by zatrzeć pamięć o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Dziś – jak dodała – po latach milczenia historia ,,ochotnika do Auschwitz” cieszy się w Polsce ogromną popularnością. – Co jest przyczyną tej fascynacji? Aby w pełni zrozumieć historię rotmistrza, trzeba zwrócić uwagę na cechy jego charakteru oraz na wartości, które motywowały go do działania. Przede wszystkim warto zadać pytanie: czy bohaterstwo tego żołnierza byłoby możliwe bez wiary katolickiej? – pytała, podkreślając, że o jego pobożności świadczą m.in. dwa obrazy religijne znajdujące się w kościele w miejscowości Krupa – namalowany św. Antoni z Padwy oraz podarowany obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Prelegentka bardzo wnikliwie przeanalizowała lata młodzieńcze przyszłego bohatera. Przypomniała, że po założeniu rodziny z Marią z Ostrowskich religijność Pileckiego wyrażała się w wiernym wypełnianiu obowiązków męża, ojca oraz gospodarza. Rodzinną sielankę – jak podkreśliła – zakończył wybuch drugiej wojny światowej.

>>> Walczyli o prawo do samostanowienia i o godność człowieka. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wątki mistyczne w raportach

Przełożeni rtm. Pileckiego zlecili mu, by w raportach zawarł tylko suche fakty. Jednak można w nich znaleźć również wiele wątków o charakterze mistycznym, na które zwraca uwagę dr Anna Mandrela. – Warto odwołać się do św. Jana od Krzyża, który do swojego dzieła „Droga na Górę Karmel” dołączył rysunek, przedstawiający dwie błędne drogi, a pomiędzy nimi wąską ścieżkę doskonałości. Wejście na tę ścieżkę polega na całkowitym zaparciu się siebie i wyrzeczeniu się wszystkich przyjemności, zarówno dóbr ziemskich, jak i duchowych pociech, a nawet bezpieczeństwa i radości. Witold Pilecki już w przeszłości podejmował decyzje, które wymagały zapomnienia o sobie. Jednak najbardziej heroicznym z takich wyborów było bez wątpienia dobrowolne udanie się do obozu koncentracyjnego. Nawet w warunkach obozowych rtm. Pilecki dbał o wypełnianie obowiązków religijnych: „Poznałem w Oświęcimiu paru dzielnych księży, m.in. ks. 87, który był kapelanem naszej organizacji. Mieliśmy zakonspirowane od niepożądanych oczu nabożeństwa i spowiedzi. Komunikanty otrzymywaliśmy od duchowieństwa z wolności dzięki kontaktom z ludnością spoza obozu”.

Jak przyznała dr Anna Mandrela w 1946 i 47 roku Witold często modlił się w kościele św. Zbawiciela w Warszawie przy ołtarzu św. Ekspedyta, który jest patronem spraw pilnych i beznadziejnych. Andrzej Pilecki podkreślał również, że jego ojciec modlił się o nawrócenie wrogów i nie chował nienawiści.

Fot. By Nieznany – derivative work of File:Proces_Pileckiego_1948-2jpg.jpgsource of original photo „Głos Ludu” March 1948, Domena publiczna

Bezgraniczna ufność Bogu

Próbując odpowiedzieć na pytanie, jaka była duchowość rtm. Witolda Pileckiego – jak zauważa dr Anna Mandrela – możemy stwierdzić, że jest to religijność pełna bezgranicznej ufności w Boga, wiernie podążająca za wskazówkami z dzieła „O naśladowaniu Chrystusa”.

Anna Mandrela jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie filozofii, autorką książek ,,Kościół katolicki wobec buddyzmu” oraz ,,Tomizm Garrigou-Lagrange’a wobec wizji filozoficznej Teilharda de Chardin” (rozprawa doktorska). Od kilku lat zajmuje się również historią nieznanych polskich bohaterów. Dotarła do wielu nieznanych do tej pory dokumentów dotyczących rtm. Witolda Pileckiego i opublikowała dwie książki dotyczące ochotnika do Auschwitz: ,,Duchowość i charakter Witolda Pileckiego” oraz ,,Kto zdradził Witolda Pileckiego: nieznane fakty z ostatnich lat życia Rotmistrza”. Prowadzi autorskie programy w mediach, a także prelekcje dla młodzieży.

Witold Pilecki żył w latach 1901-1948. Jago pseudonimy to „Witold”, „Tomek”, „Romek”, a nazwiska konspiracyjne to m.in. „Tomasz Serafiński”, „Roman Jezierski czy „Leon Bryjak”. Był on oficerem rezerwy Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, dobrowolnym więźniem KL Auschwitz, oficerem Komendy Głównej Armii Krajowej, więźniem politycznym okresu stalinowskiego oraz ofiarą mordu sądowego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze