Duchowa inicjatywa Żywego Różańca z okazji 100-lecia niepodległości
Wspólnota Żywego Różańca podjęła duchową inicjatywę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wieczorem, 10 listopada w kościołach odmawiany będzie różaniec połączony z adoracją Najświętszego Sakramentu.
Ks. Mucha, krajowy moderator Żywego Różańca, stwierdził, że październik jest wpisany w krajobraz polskich parafii jako czas w sposób szczególny poświęcony Matce Bożej. – Dzisiaj przebija nawet maj, jeśli chodzi o październikowe nabożeństwa w kościołach. Ci, którzy poznali sekret modlitwy różańcowej, dotykają jej siły i mocy – powiedział ks. Mucha, który był gościem Radia Plus Radom.
Poinformował, że podjęto duchową inicjatywę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. – Żywy Różaniec spotyka się wieczorem, 10 listopada w kościołach na modlitwie różańcowej w intencji ojczyzny. Między 18.00 a 21.00 odbywać się będą modlitwy połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu – powiedział ks. Szymon.
Ks. Mucha lubi przypominać słowa biskupa Jana Chrapka, że koła różańcowe są uśpionym olbrzymem, którego należy obudzić. – Wciąż wracam do tych słów, bo widzę, że rozwija się dzieło różańcowe w Polsce. Organizowane są pielgrzymki w polskich diecezjach, pielgrzymki o zasięgu krajowym, czy kongresy różańcowe. To potężna armia, która już jest żywa – powiedział kustosz sanktuarium maryjnego w Wysokim Kole.
W październiku obchodzony będzie także kolejny Ogólnopolski Dzień Modlitwy Różańcowej. W tygodniu misyjnym odbywać się będzie modlitwa o rozwój dzieła różańcowego i beatyfikację Sługi Bożej Pauliny Jaricot, założycielki Żywego Różańca.
– Czuję wielką radość, kiedy widzę różaniec w dłoniach młodych ludzi, a nawet aktorów, czy polityków. Nie boją się wyszydzania różańca, bo to świadczy o tym, że zło dostrzega zbawienną moc tej modlitwy – powiedział ks. Szymon Mucha.
Żywy Różaniec jest wspólnotą założoną przez sługę Bożą Paulinę Jaricot w 1826 r. w Lyonie, zatwierdzoną przez papieża Grzegorza XVI. W Polsce praktyka Żywego Różańca stała się znana już pod koniec XIX w. Od kilku lat Stowarzyszenie Żywy Różaniec ma swój statut, zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski.
Dziś w prawie każdej parafii w Polsce istnieje i działa wspólnota Żywego Różańca. Jej członkowie, modląc się w papieskich intencjach Apostolstwa Modlitwy, każdego dnia oplatają modlitwą różańcową cały Kościół i świat, a przede wszystkim tych, którzy najbardziej modlitwy potrzebują.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |