fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Duszpasterstwo wciąż żywe. 60 lat krakowskiej Beczki [REPORTAŻ] 

W te dni na dominikańskich krużgankach pełno jest zarówno studentów, jak i osób, które już dawno zakończyły etap akademicki. Na obchodach 60-lecia istnienia Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka” gromadzą się tysiące osób, które tu się kształtowały. W niedzielę był tort, teraz trwają rekolekcje, a najwięcej wciąż przed nami. 

Jest to jedno z największych duszpasterstw akademickich w Polsce. Zrzeszające krakowskich studentów Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie „Beczka” powstało jesienią 1964 r. Z okazji sześćdziesiątych urodzin wspólnoty przez cały rok akademicki odbywać się będą wydarzenia podsumowujące miniony czas oraz inspirujące na nowo. Jubileusz przebiega pod tajemniczym hasłem „B60”.

Świętowanie jubileuszu zaczęło się 29 września od uroczystej mszy świętej. W czwartek 3 października zorganizowano zaś spotkanie o początkach Beczki („Beczka łączy pokolenia”) z pierwszymi Beczkowiczami – tymi, którzy ją tworzyli. To był jednak dopiero wstęp do urodzin. 

Wspólne świętowanie „B60” celebrowane było w niedzielę 6 października. Zaczęło się od mszy świętej o godzinie 9.00, która przez wiele lat była mszą akademicką. Liturgii przewodniczył prowincjał polskiej prowincji dominikanów, o. Łukasz Wiśniewski OP, koncelebrowali ją również poprzedni duszpasterze Beczki. W czasie liturgii ponad pięćdziesięcioosobową scholę i orkiestrę poprowadziła Anna Sułkowska-Migoń. 

>>> Łukasz Filc OP: nie można być duszpasterzem akademickim na „pół gwizdka”

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Atmosfera urodzinowa 

Po Eucharystii tłumy wypełniły dominikańskie krużganki, gdyż tam odbyło się beczkowe przyjęcie urodzinowe. A jak urodziny, to i tort! Poczęstowało się nim niemalże 600 osób. Kroili go i wszystkich nim częstowali aktualni duszpasterze „Beczki” – o. Paweł Szylak OP oraz o. Maciej Chanaka OP. Głos zabrał także pierwszy duszpasterz Beczki, o. Jan Andrzej Kłoczowski OP. 

– To wyraz wdzięczności wszystkich pokoleń Beczkowiczów wobec historii, jaką tworzyli, wobec tego, co im Beczka dała, jak ich ukształtowała. Podczas urodzin otwarta została też wystawa „Oto jest Beczka”, która przedstawiła 60 lat wydarzeń, które miały miejsce w duszpasterstwie. Podkreślała przede wszystkim cztery filary DDA Beczka: studium, liturgię, wspólnotę i głoszenie, czyli dominikańskie podstawy funkcjonowania w świecie – opowiada Lidia, studentka z Beczki, jedna z koordynatorek uroczystości rocznicowych. 

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Krużganki pęczniały od atrakcji, które pozwalają sięgnąć do wspomnień związanych z początkami duszpasterstwa. „Beczkowy kącik wspomnień”, kawiarenka, ścianka zdjęciowa, czy księga pamiątkowa, do której przybyli goście mogli się wpisywać.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Ukształtowała i kształtuje 

– Całe wydarzenie pokazuje, jak Beczka w duchu św. Dominika ukształtowała pokolenia, które przez 60 lat przychodziły na Stolarską [przy tej ulicy w Krakowie znajduje się klasztor dominikanów – przyp. red.], aby się wspólnie spotykać, modlić i pracować – dzieli się Lidia. 

Nie jest to jednak czas wyłącznie podsumowań, gdyż dotyczy też teraźniejszości oraz planów formacji duchowej i przyszłych wydarzeń: – Nie chcemy przeżywać jubileuszu jak wspominania historii,, która się wydarzyła, ponieważ Beczka jest żywą wspólnotą, w której cały czas się dużo dzieje. To jest żywe gospodarstwo, bardzo prężnie działające, i to, co się dzieje w Beczce, ma też dalszą perspektywę – tłumaczy aktualny duszpasterz Beczki, o. Paweł Szylak OP. 

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Tłumy w bazylice 

Od poniedziałłu do środy (7–9 października) trwają „rekolekcje na dobry początek” głoszone przez byłych duszpasterzy Beczki, a łączy je pytanie: „Jak kochać Boga, siebie i bliźniego?”. Na wydarzenia przychodzą tłumy, na konferencjach są nie tylko studenci. W poniedziałek naukę wygłosił o. Adam Szustak OP, we wtorek o. Marek Rojszyk OP, zaś w środę głosić będzie o. Maciej Roszkowski OP. 

W poniedziałkowej nauce o. Adam Szustak zwrócił uwagę m.in. na różnicę między znakami religijności a wiarą: „Prawie zawsze ludzie, gdy chcą potwierdzić, że są osobami wierzącymi, mówią: «Tak, proszę księdza, chodzę do kościoła». Wręcz gorliwie zapewniają: «Ale, proszę księdza, ja chodzę nawet trzy razy w tygodniu!». A ja chodzę trzy razy w tygodniu do Żabki, a nie jestem jej kierownikiem”. 

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Rekolekcjonista zwrócił uwagę na to, że można czynić cuda, a nie znać Jezusa. Mówiąc o sztuce modlitwy, odwołał się m.in do życia ojca Joachima Badeniego OP oraz św. Teresy z Lisieux. Podkreślał: „Bóg «nie mówi», bo nie dajecie mu takiej szansy, bo wciąż jesteście zakręceni własnym życiem!”. 

Świętowanie przez cały rok 

Gdy „rekolekcje na dobry początek” dobiegną końca, Beczka zaprasza na szereg innych spotkań w ramach roku jublieuszowego. W tym tygodniu odbędą się spotkania „Trzy okresy życia duchowego” z osobami, które w DDA Beczka rozeznały powołania zakonne lub kapłańskie oraz „Cztery pory relacji” – spotkanie z małżeństwami, które poznały się w Beczce.

>>> Nie są zakonnikami, ale żyją według reguły zakonnej – świeccy dominikanie [ROZMOWA]

W następnych tygodniach przewidziane są kolejne wydarzenia, m.in. Bal Jubileuszowy, dyskusje na uniwersytecie dotykające dziedzin nie tylko teologicznych, premiera filmu dokumentalnego o Beczce w krakowskim Multikinie oraz inne wydarzenia, o których informacje można znaleźć w mediach społecznościowych duszpasterstwa (FacebookInstagram) oraz na stronie b60.dominikanie.pl.

Uroczyste zakończenie obchodów jubileuszowych duszpasterstwa odbędzie się na koniec roku akademickiego, 29 czerwca 2025 r. 

Galeria (7 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze