fot. Karolina Binek/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Duszpasterze rodzin w Płocku: potrzeba pozytywnej promocji małżeństwa i rodziny

W Płocku, z inicjatywy Diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin, spotkali się księża, którzy odpowiadają za to duszpasterstwo w poszczególnych dekanatach diecezji. W ramach dyskusji stwierdzili oni, że konieczna jest pozytywna promocja małżeństwa i rodziny, a także odpowiednie przygotowanie narzeczonych do przyjęcia sakramentu małżeństwa. – Trzeba zachować wszelkie sposoby wyjścia z tajemnicą życia do ludzi, ale też szukać nowych sposobów docierania do nich – wezwał bp Szymon Stułkowski. 

Biskup płocki przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej w katedrze z udziałem dekanalnych duszpasterzy rodzin. Przywołał czytanie z Dziejów Apostolskich (Dz 5,17-26) opowiadające o wtrąceniu apostołów do więzienia. Mimo to, apostołom udało się wydostać: Anioł Pański wezwał ich, aby „szli i głosili w świątyni ludowi wszystkie słowa o tym życiu”.

Hierarcha podkreślił, że „nie da się zamknąć życia w więzieniu”. Nie da się zamknąć w nim tych, którzy „służą życiu”. Istnieje wiele świadectw mówiących o ludziach, którzy mimo uwięzienia pozostawali wolni.

>>> Irlandczycy przeciwko zmianie definicji rodziny

– Mamy głosić życie – to życie, które jest z Jezusa Chrystusa. Życie głosi także rodzina. Trzeba zachować wszelkie sposoby wyjścia z tajemnicą życia do ludzi, ale też szukać nowych sposobów docierania do nich. Nie możemy „zamykać” życia, czekać, aż ktoś sam do nas przyjdzie – uważa biskup płocki.    

Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli do dawnego Opactwa Benedyktyńskiego. Spotkanie poprowadził ks. dr Wojciech Kućko, diecezjalny duszpasterz rodzin, dyrektor wydziału ds. rodzin w Kurii Diecezjalnej. Wspólnie omówiono kwestie związane z duszpasterstwem rodzin w dekanatach i parafiach, między innymi prowadzenie Spotkań dla Narzeczonych. 

fot. unsplash/ eugenivy now

Wiele uwagi poświęcono również sprawie towarzyszenia małżeństwom i rodzinom po zawarciu sakramentu małżeństwa. Uczestnicy spotkania poszukiwali różnych form pozytywnej promocji małżeństwa i rodziny, szczególnie poprzez angażowanie młodych małżonków w różne aktywności duszpasterskie w parafii.     

– Chociaż daje się zauważyć zmniejszanie się liczy zawieranych małżeństw – nie zwalnia to duszpasterstwa rodzin z konieczności solidnego przygotowania narzeczonych do przyjęcia sakramentu małżeństwa, wyjścia naprzeciw trudnościom, z zachęty do indywidualnego organizowania konferencji przedmałżeńskich (dla pojedynczych par) – powiedział ks. Wojciech Kućko. 

>>> Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny: mówmy o życiu pozytywnie, a nie tylko protestując

Duszpasterze rodzin dyskutowali o sposobach pozyskiwania wolontariuszy i doradców życia rodzinnego, którzy chcieliby zaangażować się w pomoc duszpasterzom w towarzyszeniu małżeństwom i rodzinom. Na przykład mogliby oni przygotowywać rodziców i rodziców chrzestnych do sakramentu chrztu św. dzieci. 

Bp Szymon Stułkowski przypomniał, że w diecezji płockiej małżeństwo i rodzinę promuje się poprzez jubileusze małżeńskie, festyny rodzinne, Dzień Dziecka Utraconego, konferencje przed chrztem dziecka, wczesną Komunię św. dzieci.

Ks. Wojciech Kućko, organizator spotkania w opactwie, przedstawił program zaplanowanych w diecezji wydarzeń. Będą to: III Diecezjalne Święto Rodziny w Płocku 26 maja (związane ze Światowymi Dniami Dzieci w dniach 25-26 maja w Rzymie); Dzień Dziecka w ogrodzie domu biskupiego 31 maja; pogrzeby dzieci utraconych 15 października w różnych miejscach diecezji; Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin do Rzymu w 2025 r. z okazji 950-lecia Diecezji Płockiej oraz Roku Jubileuszowego w Kościele powszechnym.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze