Fot. PAP/EPA/EVENT HORIZON TELESCOPE COLLABORATION / HANDOUT

Dyrektor Obserwatorium Watykańskiego: nowe perspektywy eksploracji świata

– Czarne dziury rzeczywiście istnieją, tak jak przewidziano w ogólnej teorii względności Einsteina – tymi słowami dyrektor Obserwatorium Watykańskiego, jezuita br. Guy Consolmagno skomentował pierwszą fotografię czarnej dziury.

Masa sfotografowanego obiektu jest 6,5 mld  razy większa od masy naszego Słońca. Czarna dziura zlokalizowana jest w centrum galaktyki Messier 87. Znajduje się ona 55 mln lat świetlnych od Ziemi.

Według watykańskiego astronoma, otwierają się „nowe perspektywy eksploracji” świata na jego najdalszych krańcach. Wskazał, że do tego osiągnięcia przyczyniły się liczne osoby z różnych narodów i kultur, które ze sobą współdziałały, „starannie pracując, by osiągnąć wspólny cel”.

Fotografię wykonali badacze z projektu Event Horizon Telescope (EHT), czyli Teleskop Horyzontu Zdarzeń. Składa się na niego wiele teleskopów rozmieszczonych w różnych miejscach naszej planety, skierowanych jednocześnie w stronę tego samego obiektu w kosmosie.

Przy okazji br. Consolmagno poinformował, że przewodniczący rady naukowej EHT Heino Falcke był studentem letniej szkoły Obserwatorium Watykańskiego w 1993 r.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze