Fot. PAP/EPA/Marcelo Sayăo

Rio de Janeiro: Kościół pomaga poszkodowanym w ulewach

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Ulewne deszcze, które spadły na Rio de Janeiro w poniedziałek 8 kwietnia i w następnych dwóch dniach spowodowały śmierć 10 osób oraz wiele szkód materialnych. Lawiny błotne, zalane ulice i pływające samochody to sytuacja w wielu punktach miasta. Według komunikatu władz miejskich, były to najsilniejsze opady deszczu od 22 lat.

Metropolita Rio de Janeiro kard. Orani João Tempesta wezwał 9 kwietnia wszystkie parafie oraz Caritas archidiecezji do pomocy poszkodowanym. Już w poniedziałek wiele parafii przyjmowało osoby, które nie mogły wrócić do swoich domów z powodu zalanych ulic oraz tych do których domów wdarła się woda. Parafie przyjmują całe rodziny, które nie mogą wrócić do swoich domów, gdyż istnieje niebezpieczeństwo obsunięcia się namokłych terenów wraz z domami na nich wybudowanymi. Kardynał poprosił wszystkich ludzi dobrej woli, aby niepsującą się żywność, wodę mineralną, materace, pieluchy, ubrania, buty, środki higieny i czystości, meble przeznaczone dla poszkodowanych składać w parafiach i kaplicach położonych najbliżej miejsc dotkniętych ulewnym deszczem.

Archidiecezja przeprowadzi również w dniach od 12 do 15 kwietnia akcje „Modlimy się za Rio”. Inicjatywa wzywa wszystkich mieszkańców miasta, zwłaszcza katolików, do modlitwy za zmarłych w wyniku powodzi i rodzin pogrążonych w żałobie, a także do przeprowadzenia konkretnych działań miłosierdzia dla bezdomnych dotkniętych ulewnymi deszczami. Piątek 12 kwietnia kard. Tempesta ogłosił dniem postu, połączonym z zbiórką żywności we wszystkich parafiach przeznaczoną dla ofiar ostatnich deszczów; natomiast w dniach 13-15 kwietnia we wszystkich parafiach będą odprawiane msze św. za zmarłych w wyniku powodzi i rodzin pogrążonych w żałobie.

Galeria (12 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze