fot. unsplash

Dzieci przystroiły na Jasnej Górze drzewka bożonarodzeniowe i modliły się za rówieśników w Ziemi Świętej

Od 16 lat to niezwykłe połączenie tradycji i współczesności. Dzieci z 40 przedszkoli, szkół podstawowych i ośrodków szkolno-wychowawczych regionu częstochowskiego udekorowały na Jasnej Górze wylosowane przez siebie drzewka w ramach Konkursu na „Wieczernikową Choinkę”. W tym roku prace dzieci dedykowane są Matce Bożej w 70. rocznicę Apelu Jasnogórskiego. Dziś wspólnie modliły się, aby w miejscu narodzin Jezusa zakończyła się wojna i by ich rówieśnicy mogli cieszyć się życiem.

Celem konkursu jest pielęgnowanie polskich zwyczajów bożonarodzeniowych i wyzwalanie dziecięcej kreatywności. W rękach najmłodszych nawet szare i niepozorne przedmioty codzienności nabierają świątecznego blasku. 

Tematyka konkursu na „Wieczernikową Choinkę” nawiązuje do wypowiadanych podczas Apelu Jasnogórskiego słów: „Jestem, Pamiętam, Czuwam”. Wojtek ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jan Twardowskiego w Częstochowie, wskazując na przeźroczyste bombki, wewnątrz których umieszone zostały zdjęcia nawiązujące do różnych sytuacji z codziennego życia, podkreślił, że jego rówieśnicy chcieli w ten sposób pokazać „jak spotykają się z Maryją i Jasną Górą”. 

>>> Wróćmy do kolędy od domu do domu – apeluje biskup

„Jestem, Pamiętam, Czuwam”

– A na naszej choince znalazły się m.in. serduszka z napisem „Jestem, Pamiętam, Czuwam”. Chciałyśmy powiedzieć Matce Bożej, że Ją bardzo kochamy – opowiadały Sandra, Zuzia i Wiktoria z Zespołu Szkolno-Wychowawczego nr 6 w Częstochowie. To placówka, która uczestniczy w Konkursie na Wieczernikową Choinkę od jego pierwszej edycji. – Co roku staramy się wykorzystywać inne materiały, by ozdoby były różnorodne i cieszyły oczy nie tylko naszych dzieci, ale i jasnogórskich pielgrzymów. Staramy się też angażować uczniów o różnym stopniu umiejętności, w tym roku np. dzieci najmłodsze, przygotowały wizerunki Matki Bożej Jasnogórskiej w formie kolorowanek, bo to maluszkom przychodzi łatwiej – powiedziała Katarzyna Smolarz, nauczyciela plastyki.  

– Łączymy tradycję z nowoczesnością – podkreśliła Katarzyna Pulcar, pedagog w Szkole Podstawowej nr 41 w Częstochowie. Motywem ozdób wykonanych przez dzieci z tej placówki stała się bohaterka książki dla najmłodszych Hanny Januszewskiej „Pyza na polskich dróżkach”. – Wymyśliliśmy sobie, że ta Pyza na polskich dróżkach jest symbolem ludu, który pielgrzymuje na Jasną Górę. Włączyliśmy też element ekologii, bo kolorowa postać Pyzy wykonana została ze starych płyt DVD – powiedziała pedagog i podkreśliła, że „nawiązanie do tradycji zawsze jest bardzo cenne i ważne, żeby dzieciom pokazywać, po co tak naprawdę przychodzimy i dokąd zmierzamy”.

Najmłodsi modlili się też o pokój na Bliskim Wschodzie. Dzieci prosiły, aby w miejscu narodzin Jezusa zakończyła się wojna i by ich rówieśnicy mogli cieszyć się życiem. – Szczególnie modlimy się za dzieci z Ziemi Świętej; potrzebują pokoju, miłości, ciepła, żeby mogły spokojnie żyć, chodzić do szkoły tak, jak my” – mówiły dzieci z klasy piątej ze szkoły Podstawowej w Wierzchowisku. 

fot. Karolina Binek

Symbol życia

O tym, że choinka jest symbolem życia, odrodzenia i nadziei przypomniała Alicja Janowska, dyrektor Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach. Podkreśliła, że ważnym wymiarem konkursu jest budowanie wspólnoty poprzez zaangażowanie dzieci i dorosłych wokół jednego celu. Wyraziła radość, że w konkursie uczestniczą placówki, które od lat nie wyobrażają sobie okresu przedświątecznego bez przygotowywania ozdób na jasnogórskie drzewko, jak i te, które po raz pierwszy odkrywają „swój twórczy potencjał”.

Jak podkreśliła Izabela Tyras z częstochowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, w tym roku padł rekord w „szybkości zgłoszeń”. Wystarczyło zaledwie kilka godzin, by lista czterdziestu miejsc się zapełniła. Chętnych do udziału w konkursie było o wiele więcej. 

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski wskazał na walor ewangelizacyjny i wspólnototwórczy konkursu. – To element przygotowania na Boże Narodzenie. Także poprzez tematykę, inną co roku, pokazuje dzieciom, a dorosłym przypomina, o bogactwie duchowym Kościoła – zaznaczył paulin. Podziękował dzieciom, ich rodzicom, nauczycielom i wszystkim zaangażowanym w organizację konkursu, za to dzieło, które przynosi refleksję, ale i radość.

>>> Meksyk: mieszkańcy osiedla skrzyknęli się, by przywrócić starą adwentową tradycję [+ GALERIA] 

„Wieczernikowa Choinka”

Kustosz Sanktuarium o. Waldemar Pastusiak pogratulował najmłodszym ich twórczej inwencji. Zaprosił wszystkich, by już od 25 grudnia, przybywając na Jasną Górę na modlitwę, by pokłonić się Bożej Dziecinie i Jego Matce, zajrzeli do jasnogórskiego Wieczernika i podziwiając prace dzieci, zagłosowali na tę, ich zdaniem, najpiękniejszą.  

To jak zwykle pielgrzymi stanowić będą jury Konkursu na „Wieczernikową Choinkę” i to oni wybiorą najciekawiej udekorowane drzewko. Głosowanie rozpocznie się w Boże Narodzenie i potrwa do 1 stycznia 2024 r. Odbywać się będzie przez wrzucanie kartki z numerem wybranej choinki do urn. 

Konkurs na Wieczernikową Choinkę na Jasnej Górze swoją nazwę zawdzięcza miejscu, w którym znajdują się przystrojone drzewka bożonarodzeniowe, to tzw. jasnogórski Wieczernik, czyli kaplica-namiot na zewnątrz obok Bazyliki. Na Jasnej Górze w tym miejscu latem sprawowany jest sakrament pokuty i pojednania i pielgrzymi mogą przyjmować Eucharystię. Miejsce nazwą nawiązuje do Wieczernika jerozolimskiego, gdzie Jezus sprawował Ostatnią Wieczerzę. 

Organizatorami Konkursu na Wieczernikową Choinkę są: Przeor Jasnej Góry ze wspólnotą, Radio Jasna Góra, Biuro Prasowe @JasnaGóraNews i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie. Instytucjami wspierającymi są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach oraz Delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze