fot. PAP/Jerzy Muszyñski

„Dzień dobra, którego się nie spodziewaliśmy” – w tę niedzielę święto Caritas

Niedziela Miłosierdzia, którą przeżywać będziemy w tym roku 24 kwietnia, to jednocześnie święto patronalne Caritas Polska – nazywane w tym roku Dniem Dobra. Caritas znaczy przecież miłość, więc Święto Bożego Miłosierdzia to idealna data na takie świętowanie.

Dzień Dobra obchodzony jest w takiej formie po raz pierwszy i – jak podkreśla Dominika Chylewska z Caritas Polska – ma być okazją do tego, by podziękować za całoroczną pracę i zaangażowanie 90 tysiącom wolontariuszy tej organizacji w Polsce (w tej liczbie zawierają się zarówno stali wolontariusze, jak i ci pomagający przy różnego rodzaju wydarzeniach). – W ciągu roku jest wiele wydarzeń, w które angażują się różne oddziały naszej organizacji, ale chcieliśmy by w Święto Miłosierdzia połączyć je wszystkie – dodaje Dominika Chylewska z działu komunikacji Caritas Polska.

fot. Caritas Polska

By nie stracić nadziei

Każdego roku Dzień Dobra był związany ze zbiórką na konkretny cel. – Zebrane pieniądze przeznaczamy na nasze inicjatywy i działalność, na prowadzenie domów opieki, na pomoc osobom w kryzysie bezdomności albo matkom samotnie wychowującym dzieci – mówi Chylewska. Rzeczniczka Caritas Polska podkreśla, że przez ostatnie lata właśnie w ten dzień chcieli szczególnie zaprosić Polaków do wspólnego świętowania, ale i do wspólnego dzielenia się dobrem. – Na co dzień spotykamy wiele trudności, choroby, bezdomność, samotność. Ludziom, którzy doświadczają tego typu kryzysów często wydaje się, że nie ma już dla nich nadziei. My jednak staramy się im pokazać, że jest nadzieja, której nic nie może zniszczyć. To Boże miłosierdzie. W świecie więcej jest dobra i ludzi dobrej woli – dodaje Dominika Chylewska.

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Czy to wypada?

Przeprowadzone w tegorocznym Dniu Dobra kwesty pomogą m.in. w utrzymaniu placówek dających schronienie uchodźcom. Zresztą, w tym roku święto patronalne Caritas bardzo mocno wiąże się z uchodźcami oraz z pomocą Ukraińcom. Kalendarz tak się ułożył, że w Święto Bożego Miłosierdzia wierni Kościołów wschodnich obchodzą Wielkanoc. Dzień Dobra zyskał więc nowy wymiar.

>>> Jutro prawosławna Wielkanoc. Dzięki Caritas, miejsce przy świątecznym stole znajdą tysiące uchodźców

Przygotowania do tego dnia trwały już od wielu tygodni, ale w swoją szczytową fazę weszły wraz z momentem wojny w Ukrainie, którą wywołała Rosja. Pracownicy Caritas przyznają, że zastanawiali się wtedy, czy Dzień Dobra w ogóle się odbędzie, czy będzie wypadało organizować go, a jeśli tak, to w jakiej formule. – Po pierwszym zawahaniu bardzo szybko doszliśmy do wniosku, że w tym roku to właśnie te osoby, wojenni uchodźcy, najpilniej będą szukać i potrzebować dobra. Z Dnia Dobra nie można więc było zrezygnować, a wręcz przeciwnie. Chcemy, by Ukraińcy znaleźli w ten dzień nadzieję, radość ze spotkania z drugim człowiekiem, by mieli szansę na społeczną integrację. Mamy nadzieję, że nadaliśmy temu świętu nowy sens – mówi Dominika Chylewska.

Nasz dom

O tym, że świętowanie Dnia Dobra nie tylko nie kłóci się z obecną sytuacją polityczną i społeczną, a wręcz idealnie się w nią wpisuje mówi przygotowana na ten czas piosenka. Caritas, wspólnie z artystami, przygotowała teledysk „Nasz dom”. „Dom to nie tylko budynek. To również Ojkos – domostwo, w którym domownikami stają się wszyscy, którzy przekroczą jego próg. Gość nigdy więcej nie jest obcym” – mówią twórcy teledysku do tej piosenki. Dzięki pracy Caritas słowo „dom” nabiera zupełnie nowego znaczenia. Domy samotnej matki, domy dziecka, domy dla migrantów i uchodźców, jadłodajnie, noclegownie, namioty nadziei. W tym wspólnym domu dziś mogą schronić się także przybysze ze wschodu.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

– Pierwszy raz „Nasz dom” odsłuchałam w dniu wybuchu wojny. Miałam wrażenie, a wręcz pewność, że to natchnienie Ducha Świętego, że w tym roku są w tym utworze takie, a nie inne słowa, że piosenka niesie właśnie takie przesłanie – mówi Dominika Chylewska. Podkreśla, że ta piosenka towarzyszyła wolontariuszom, gdy byli na polsko-ukraińskiej granicy i pomagali uchodźcom w ich pierwszych chwilach w Polsce. – „Nasz dom” niesie pocieszenie. To piosenka o miejscu, które – jak dom sprawia, że człowiek może poczuć się bezpiecznie, między swoimi – dodaje.

Przy wielkanocnym stole

Dzień Dobra to bardzo długa lista wydarzeń organizowanych w około 700 miejscach w całej w Polsce. To koncerty, pikniki, festiwale i warsztaty. Szczegóły w internecie – na stronie dziendobra.pl. Jeśli chodzi o większe wydarzenia to na uwagę na pewno zasługuje koncert Arki Noego w Poznaniu, taneczne spotkanie z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną w Częstochowie czy koncert grupy TGD w Radomiu. Zwieńczeniem tych artystycznych i muzycznych wydarzeń będzie koncert na antenie TVP1. Występy zespołów i solistów będą przeplatały się z materiałami filmowymi przybliżającymi działalność Caritas (zaprezentowane zostaną miejsca, które są domem – placówki Caritas dające schronienie). Na scenie wystąpią m.in. Chór Sound’n’Grace, Małe TGD, Kolah, Kamil Bednarek, Piotr Cugowski, Golec uOrkiestra. Koncert poprowadzą Ida Nowakowska i Tomasz Wolny.

>>> Poznań: śniadanie wielkanocne dla 1300 uchodźców z Ukrainy

fot. EPA/ROBERT GHEMENT D

W tym roku obok wydarzeń artystycznych będzie jeszcze jedno, bardzo istotne i potrzebne. To śniadania wielkanocne przygotowane przez Polski Holding Hotelowy we współpracy z Caritas. Śniadanie Wielkanocne odbędzie się w hotelach i obiektach należących do grupy PHH. Obiekty te zlokalizowane są na terenie 20 diecezji, zapraszanie gości z Ukrainy koordynują diecezjalne Caritas. Zastępca dyrektora Caritas Polska – br. Cordian Szwarc OFM – podkreśla, że ten wspólny czas przy świątecznym stole będzie czasem uważności, gdy każdy może być wysłuchany, gdy każdy może liczyć na wsparcie. – Dużo w tym wszystkim ważnej symboliki. Stół to najważniejszy mebel w każdym domu. To miejsce, przy którym się spotykamy i jesteśmy dla siebie. Ten wielkanocny stół, ten czas Paschy, będzie dla nas i dla naszych sióstr i braci z Ukrainy (w większości wyznania prawosławnego) momentem przejścia od śmierci i zgliszcz wojennych do życia – do wspólnego, nowego życia – mówi franciszkanin.

Dzień dobra w Naszym Domu – w Polsce – już w tę niedzielę. Pełen symboliki, ale i realnych więzi między ludźmi, braćmi i siostrami.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze