Fot. Flickr/EpiskopatNews

Dzień Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast

4 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Na Jasnej Górze obchodzono dziś Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. Podczas wydarzenia przypomniano m.in. o tym co kard. Stefan Wyszyński mówił do niewiast, jaki program im wyznaczał i jak widział rolę kobiet w Kościele i życiu społecznym.

Spotkanie wpisuje się w narodowe przygotowanie do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Msza św. celebrowana była w Kaplicy Matki Bożej. Spotkanie na Jasnej Górze to także nawiązanie do wielkich zawierzeń polskich kobiet składanych przed laty.

Przeczytaj też >>> Jasna Góra: wyjątkowa moneta przekazana dla sanktuarium

Kaplica Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, fot. Maciej Kluczka


Podczas tegorocznego Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu Stacja7, mówiła  o drogowskazach dla polskiej dziewczyny od Prymasa Wyszyńskiego. Przyszły błogosławiony mówił kobietom np. o stylu ubierania, czesania, spojrzenia, gestów, o języku jakim przemawiają do swoich koleżanek, kolegów i do siebie samej, o szacunku i gestach miłości a nawet o lekceważeniu i namiętności. Jasnogórska Maryja od wieków stanowi ważny punkt odniesienia dla kobiet, które w dowód wdzięczności za Jej opiekę i wstawiennictwo pozostawiły liczne dary. Święto Kobiet organizowane jest w częstochowskim Sanktuarium od 13 lat z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Celem spotkania jest ukazanie piękna kobiecego powołania oraz roli niewiast w życiu rodziny i Narodu.

>>> Abp Gądecki: Jestem Wam wdzięczny za opiekę nad rodzinami, pracę i zaangażowanie w sprawy społeczne

Na program spotkania składa się msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej (wraz z zawierzeniem Maryi Królowej Polski niewiast różnych stanów i zawodów). Eucharystia sprawowana była w Kielichu Życia, który specjalnie na tę okoliczność wyjmowany jest ze skarbca. Po mszy rozpoczął się Wieczór u Najpiękniejszej z Niewiast w Sali Papieskiej. Spotkanie zakończył Apel Jasnogórski.

fot. unsplash

Kard. Gracias: musimy pozbyć się uprzedzeń wobec kobiet w Kościele

Kard. Gracias go członek Rady Kardynałów, która pomaga Franciszkowi w reformie Kurii Rzymskiej, przyznał, że hierarchia kościelna jest w większości przeciwna przyznawaniu kobietom stanowisk kierowniczych. „Musimy pozbyć się tych uprzedzeń. Mam nadzieję, że przy okazji prac nad reformami przedyskutujemy w jaki sposób powierzyć kobietom większą odpowiedzialność” – powiedział kard. Gracias.

Stwierdził, że zmienił zdanie na temat roli kobiet w Kościele po szczycie w sprawie nadużyć seksualnych duchownych, który odbył się w Rzymie w lutym zeszłego roku. „Kobiety, które zabrały wówczas głos, poruszyły kilka nowych aspektów, wniosły całkiem nowe spojrzenie na te sprawy. To, co mówili mężczyźni, słyszałem już wcześniej, ale to, co powiedziały one było dla mnie nowe i odkrywcze” – wyjaśnił członek Rady Kardynałów. „Jestem teraz rzecznikiem praw kobiet w Kościele” – dodał.

fot. cathopic

Kard. Oswald Gracias zapewnił, że z rozmów z papieżem wie, iż jest on przekonany, że kobiety powinny odgrywać większą rolę w Kościele, także w procesie podejmowania decyzji. „Są wokół niego ludzie, którzy nie chcą żadnych zmian, ale są i tacy, którzy chcieliby reform natychmiast. Żadna z tych dróg nie jest dobra. Jego umysł jest otwarty, ale musi on zachować roztropność i znaleźć jak najlepsze rozwiązanie” – powiedział purpurat.

Linda Ghisoni: w Kościele przyszedł czas na rozmowę z kobietami

Przyszedł dzisiaj czas na słuchanie kobiet, ale przede wszystkim na rozmowę z nami, z kobietami” – uważa Linda Ghisoni, która od trzech lat jest podsekretarzem Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Kobiety stanowią żywą cząstkę Kościoła. Pełnią one bardzo ważną rolę przede wszystkim przy przekazywaniu wiary dzieciom. Wraz z macierzyńskim mlekiem, poprzez kontakt pomiędzy matką a noworodkiem, kobiety wyciskają niezatarty ślad w dzieciach, zaszczepiają im wartości oraz wiarę. Mają wrodzone powołanie do troski o życie w jego szczególnie kruchych aspektach.

Linda Ghisoni, fot. YouTube


Ghisoni zauważa, że ostatni papieże, szczególnie od św. Jana Pawła II, poświęcili w swoim nauczaniu wiele miejsca roli kobiet. W Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 roku powiedziane jest, że można im powierzać rolę sędziów. Z kolei Franciszek wskazuje na potrzebę powierzania im funkcji decyzyjnych w Kościele. Nie chodzi o równy podział władzy pomiędzy kobiety i mężczyzn, ale raczej o to, aby Kościół uświadomił sobie swoją własną naturę. Jest on Ludem Bożym w drodze, który czyni skarbem wkład każdego, zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

 

Podsekretarz Dykasterii wypowiedziała się także w sprawie możliwości zwołania zgromadzenia Synodu Biskupów dotyczącego kobiet. „Uważam, że nie należy go poświęcić wyłącznie kobietom. Życzyłabym sobie, aby bardziej naturalnym stawała się obecność kobiet w różnych przestrzeniach eklezjalnych w taki sposób, aby nie stanowiło to już tematu wyłączonego poza zwyczajne funkcjonowanie Kościoła, podobnie jak w społeczeństwie, w którym żyjemy – uważa Ghisoni. – Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że nadal ważnym pozostaje formowanie i uwrażliwianie wszystkich na współobecność mężczyzn i kobiet w Kościele, jak i w społeczeństwie, w zakresie praw oraz zapewnienia ich ochrony. Podobnie ważne jest odkrycie obrazu Boga, według którego mężczyźni i kobiety zostali stworzeni”.

Zobacz także
Wasze komentarze