fot. EPA/FILIP SINGER

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Jan Paweł II mówił: „nie wolno przejść obojętnie”

Pragniemy oddać dziś hołd wszystkim ofiarom Holokaustu. Niech ich dzieje motywują nas do odpowiedzialnego dążenia do pokoju, poszanowania życia, godności i wolności każdego człowieka i narodu – apeluje przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski bp Rafał Markowski.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, obchodzonego w rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP bp Rafał Markowski przygotował specjalne przesłanie. Hierarcha podkreślił w nim, za św. Janem Pawłem II, że „nie wolno nikomu przejść obojętnie wobec tragedii Szoah”. „Ta próba planowego wyniszczenia całego narodu kładzie się cieniem na Europie i na całym świecie; jest zbrodnią, która na zawsze splamiła historię ludzkości” – napisał bp Markowski.

>>> Przeżyła piekło Auschwitz. Dziś opowiada o swoim obozowym różańcu… [NAGRANIE]

fot. EPA/FILIP SINGER

Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP podkreślił, że „doświadczenie Holokaustu stoi w jaskrawej sprzeczności z przykazaniem Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego”. Zaznaczył, że „człowiek stworzony na podobieństwo Boga, wraz z darem życia otrzymał godność i wolność”. „Planowa i systematyczna eksterminacja narodu żydowskiego, więzienie i mordowanie obywateli niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez nazistowskie Niemcy – to wstrząsające podeptanie daru życia, godności i wolności człowieka” – ocenił bp Markowski. Jak zaznaczył – „dziś pragniemy oddać hołd wszystkim ofiarom Holokaustu”. „Zachowujemy w pamięci ich tragiczne losy wierząc mocno, że Bóg jest Bogiem Życia, człowiek zaś żyje wiecznie w Bogu” – napisał przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP.

>>> Wydano album przedstawiający Oświęcim na przestrzeni ostatnich 140 lat

Muzeum Auschwitz, fot. EPA/Juan Herrero

Biskup dodał, że Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to także okazja, aby pamiętać o „heroicznych postawach wielu znanych i nieznanych z imienia osób, które – jak św. o. Maksymilian Maria Kolbe – nie dały się zwyciężyć złu, ale pokonały je mocą dobra”. „Niech ich dzieje motywują nas do odpowiedzialnego dążenia do pokoju, do poszanowania życia, godności i wolności każdego człowieka i narodu” – zaapelował bp Markowski.

>>> Auschwitz. Rana stała się miejscem dialogu [MISYJNE DROGI]

Holokaust, nazywany również zagładą Żydów, shoah lub szoa to ludobójstwo europejskich Żydów dokonane w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką. Liczba ofiar jest szacowana na prawie 6 mln, jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród ofiar zagłady szacowana jest według różnych źródeł na 2,6-3,3 mln osób. Organizacja Narodów Zjednoczonych 1 listopada 2005 roku uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Datę wyznaczono na rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau przez Armię Czerwoną.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze