I dzień pielgrzymki w Chile: podsumowanie [GALERIA]
Głównym punktem pierwszego dnia wizyty papieża w Chile była Msza Święta w stolicy kraju. O głównych przesłaniach, które płynęły z homilii Franciszka pisaliśmy już w poprzednim artykule.
Papież odwiedził więzienie dla kobiet
Wiele z więźniarek, które uczestniczyły w spotkaniu z papieżem, trzymało na rękach małe dzieci. Brak wolności nie oznacza pozbawienia godności – mówił papież. Franciszkowi towarzyszyła w czasie tej wizyty chilijska prezydent Michelle Bachelet.
Witając papieża jedna z kobiet powiedziała: „Prosimy o przebaczenie wszystkich, których zraniłyśmy swymi przestępstwami”. Dziękując za te słowa, Franciszek podkreślił, że wiele można nauczyć się z takiej postawy „pełnej odwagi i pokory”. „Dziękuję za przypomnienie nam tych działań, bez których się odczłowieczamy, tracimy świadomość tego, że się mylimy i że każdego dnia jesteśmy wzywani do rozpoczynania od nowa” – dodał.
Porzućmy prostą logikę dzielenia na dobrych i złych
Przywołując słowa Jezusa: „Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem”, papież wyjaśnił, że są one zachętą do „porzucenia prostej logiki dzielenia rzeczywistości na dobrych i złych, aby wejść w tę inną dynamikę zdolną do przyjęcia kruchości, ograniczeń, a nawet grzechu”. Zwracając się do skazanych kobiet-matek, Franciszek podkreślił, że macierzyństwo „jest darem, jednym z najcudowniejszych podarunków, jakie można otrzymać”.
Budowa przyszłości
Teraz – wskazał – musicie budować przyszłość. „Nie tylko wy macie to czynić, ale też wasze dzieci i całe społeczeństwo. Wy, kobiety, macie niewiarygodną zdolność przystosowywania się do sytuacji i pójścia naprzód” – oświadczył.
Brak wolności – wyjaśniał papież – nie jest synonimem utraty marzeń i nadziei ani pozbawieniem godności. „Dlatego trzeba walczyć z wszelkiego rodzaju stereotypami, etykietkami, mówiącymi, że nie można się zmienić lub że nie warto, albo że wynik jest zawsze taki sam” – apelował. „Drogie siostry, nie! – powiedział. – To nieprawda, że rezultat jest zawsze taki sam. Każdy wysiłek, podejmowany w imię walki o lepsze jutro – chociaż wielokrotnie może się wydawać, że wpada w studnię bez dna – zawsze przyniesie owoce i zostanie wam wynagrodzony”. Papież zauważył: „Wszyscy wiemy, że niestety wielokrotnie wyrok więzienia sprowadza się przede wszystkim do kary, bez zaproponowania odpowiednich środków”, aby moc się podnieść. „I to nie jest w porządku” – ocenił. Franciszek wyraził przekonanie, że „bezpieczeństwa publicznego nie należy sprowadzać jedynie do środków większej kontroli”. Trzeba – wzywał – przede wszystkim budować je za pomocą środków zapobiegawczych, przez pracę, oświatę i życie wspólnotowe.
Potępienie seksualnych nadużyć
Papież Franciszek powiedział we wtorek w Chile, że czyny pedofilii w Kościele rzuciły podejrzenia na całe duchowieństwo, które doświadczyło zniewag. Podczas spotkania z księżmi i zakonnikami w Santiago papież wyraził ból z powodu cierpienia ofiar wykorzystywania.
W czasie spotkania w stołecznej katedrze Franciszek mówił o „wstrząsach i wyzwaniach” w Kościele w Chile, a następnie przyznał: „Wraz z wiernością ogromnej większości wyrósł także kąkol zła, z jego następstwem zgorszenia i dezercji”. Papież zapewnił: „Znam ból wywołany przez nadużycia dokonane na nieletnich i śledzę uważnie to, jak wiele robi się dla przezwyciężenia tego poważnego i bolesnego zła”. „Jest to – zaznaczył – ból z powodu szkód i cierpienia ofiar i ich rodzin, które zobaczyły, że zdradzono ich zaufanie, pokładane w sługach Kościoła”. To „ból z powodu cierpienia wspólnot kościelnych, a także ból was, bracia, którzy oprócz wyczerpania z powodu swego oddania przeżyliście szkody spowodowane podejrzeniami i zwątpieniami, które w niektórych lub wielu z was mogły zasiać wątpliwości, lęk i nieufność” – zauważył
Franciszek powiedział także: „Wiem, że czasami doświadczaliście zniewag w metrze lub idąc ulicą; za to, że idzie się ubranym po księżowsku w wielu wypadkach płaci się wysoką cenę”. Zachęcił duchowieństwo do modlitwy o „jasność umysłu do nazywania rzeczy po imieniu, o męstwo proszenia o wybaczenie i zdolność uczenia się słuchania tego, co Bóg nam mówi”.
O skandalu pedofilii w Kościele papież mówił też wcześniej tego dnia w przemówieniu wygłoszonym w czasie spotkania z przedstawicielami władz Chile. Powiedział wtedy: „Nie mogę tutaj nie wyrazić bólu i wstydu, jakie odczuwam w obliczu nienaprawialnych szkód wyrządzonych dzieciom przez sługi Kościoła”. „Chcę dołączyć do moich braci w biskupstwie, gdyż słusznie jest prosić o wybaczenie i wspierać ze wszystkich sił ofiary, a zarazem musimy zobowiązać się do tego, aby to się nigdy nie powtórzyło” – dodał.
Niespokojnie podczas wizyty papieża: ataki, podpalenia i protesty
We wtorek podpalona została katolicka kaplica w gminie Cunco (region Araucania). Po przybyciu papieża do Chile podpalone zostały już trzy katolickie kościoły. (zdjęcia: Dragomir Yankovic, PAP/EPA)
W środę papież spotka się z młodzieżą, odwiedzi Papieski Uniwersytet Katolicki. W czwartek wieczorem Franciszek poleci do drugiego kraju na trasie tej pielgrzymki – do Peru.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |