epa06444577 Pope Francis during a meeting with Priests, religious men and women, consecrated and seminarians in the Cathedral of Santiago, Santiago, Chile, 16 January 2018. Pope Francis visits in Chile and Peru runs from 15 January to 22 January 2018. EPA/EPA-ANSA/LUCA ZENNARO Dostawca: PAP/EPA.

I dzień pielgrzymki w Chile: podsumowanie [GALERIA]

Głównym punktem pierwszego dnia wizyty papieża w Chile była Msza Święta w stolicy kraju. O głównych przesłaniach, które płynęły z homilii Franciszka pisaliśmy już w poprzednim artykule.

fot: Esteban Garay, PAP/EPA

Papież odwiedził więzienie dla kobiet
Wiele z więźniarek, które uczestniczyły w spotkaniu z papieżem, trzymało na rękach małe dzieci. Brak wolności nie oznacza pozbawienia godności – mówił papież. Franciszkowi towarzyszyła w czasie tej wizyty chilijska prezydent Michelle Bachelet.

Witając papieża jedna z kobiet powiedziała: „Prosimy o przebaczenie wszystkich, których zraniłyśmy swymi przestępstwami”. Dziękując za te słowa, Franciszek podkreślił, że wiele można nauczyć się z takiej postawy „pełnej odwagi i pokory”. „Dziękuję za przypomnienie nam tych działań, bez których się odczłowieczamy, tracimy świadomość tego, że się mylimy i że każdego dnia jesteśmy wzywani do rozpoczynania od nowa” – dodał.

Porzućmy prostą logikę dzielenia na dobrych i złych
Przywołując słowa Jezusa: „Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem”, papież wyjaśnił, że są one zachętą do „porzucenia prostej logiki dzielenia rzeczywistości na dobrych i złych, aby wejść w tę inną dynamikę zdolną do przyjęcia kruchości, ograniczeń, a nawet grzechu”. Zwracając się do skazanych kobiet-matek, Franciszek podkreślił, że macierzyństwo „jest darem, jednym z najcudowniejszych podarunków, jakie można otrzymać”.

Budowa przyszłości
Teraz – wskazał – musicie budować przyszłość. „Nie tylko wy macie to czynić, ale też wasze dzieci i całe społeczeństwo. Wy, kobiety, macie niewiarygodną zdolność przystosowywania się do sytuacji i pójścia naprzód” – oświadczył.

Zdjęcie: mały chłopiec, który żyje razem z matką w więzieniu, fot: Luca Zennaro, PAP/EPA

fot: LUCA ZENNARO, PAP/EPA

fot: LUCA ZENNARO, PAP/EPA.


Brak wolności – wyjaśniał papież – nie jest synonimem utraty marzeń i nadziei ani pozbawieniem godności. „Dlatego trzeba walczyć z wszelkiego rodzaju stereotypami, etykietkami, mówiącymi, że nie można się zmienić lub że nie warto, albo że wynik jest zawsze taki sam” – apelował. „Drogie siostry, nie! – powiedział. – To nieprawda, że rezultat jest zawsze taki sam. Każdy wysiłek, podejmowany w imię walki o lepsze jutro – chociaż wielokrotnie może się wydawać, że wpada w studnię bez dna – zawsze przyniesie owoce i zostanie wam wynagrodzony”. Papież zauważył: „Wszyscy wiemy, że niestety wielokrotnie wyrok więzienia sprowadza się przede wszystkim do kary, bez zaproponowania odpowiednich środków”, aby moc się podnieść. „I to nie jest w porządku” – ocenił. Franciszek wyraził przekonanie, że „bezpieczeństwa publicznego nie należy sprowadzać jedynie do środków większej kontroli”. Trzeba – wzywał – przede wszystkim budować je za pomocą środków zapobiegawczych, przez pracę, oświatę i życie wspólnotowe.

Zdjęcie: papież przyjechał do więzienia na spotkanie z kobietami, fot: Luca Zennaro, PAP/EPA.


Potępienie seksualnych nadużyć
Papież Franciszek powiedział we wtorek w Chile, że czyny pedofilii w Kościele rzuciły podejrzenia na całe duchowieństwo, które doświadczyło zniewag. Podczas spotkania z księżmi i zakonnikami w Santiago papież wyraził ból z powodu cierpienia ofiar wykorzystywania.

W czasie spotkania w stołecznej katedrze Franciszek mówił o „wstrząsach i wyzwaniach” w Kościele w Chile, a następnie przyznał: „Wraz z wiernością ogromnej większości wyrósł także kąkol zła, z jego następstwem zgorszenia i dezercji”. Papież zapewnił: „Znam ból wywołany przez nadużycia dokonane na nieletnich i śledzę uważnie to, jak wiele robi się dla przezwyciężenia tego poważnego i bolesnego zła”. „Jest to – zaznaczył – ból z powodu szkód i cierpienia ofiar i ich rodzin, które zobaczyły, że zdradzono ich zaufanie, pokładane w sługach Kościoła”. To „ból z powodu cierpienia wspólnot kościelnych, a także ból was, bracia, którzy oprócz wyczerpania z powodu swego oddania przeżyliście szkody spowodowane podejrzeniami i zwątpieniami, które w niektórych lub wielu z was mogły zasiać wątpliwości, lęk i nieufność” – zauważył

Franciszek powiedział także: „Wiem, że czasami doświadczaliście zniewag w metrze lub idąc ulicą; za to, że idzie się ubranym po księżowsku w wielu wypadkach płaci się wysoką cenę”. Zachęcił duchowieństwo do modlitwy o „jasność umysłu do nazywania rzeczy po imieniu, o męstwo proszenia o wybaczenie i zdolność uczenia się słuchania tego, co Bóg nam mówi”.

O skandalu pedofilii w Kościele papież mówił też wcześniej tego dnia w przemówieniu wygłoszonym w czasie spotkania z przedstawicielami władz Chile. Powiedział wtedy: „Nie mogę tutaj nie wyrazić bólu i wstydu, jakie odczuwam w obliczu nienaprawialnych szkód wyrządzonych dzieciom przez sługi Kościoła”. „Chcę dołączyć do moich braci w biskupstwie, gdyż słusznie jest prosić o wybaczenie i wspierać ze wszystkich sił ofiary, a zarazem musimy zobowiązać się do tego, aby to się nigdy nie powtórzyło” – dodał.

fot: Luca Zennaro, PAP/EPA

Niespokojnie podczas wizyty papieża: ataki, podpalenia i protesty
We wtorek podpalona została katolicka kaplica w gminie Cunco (region Araucania). Po przybyciu papieża do Chile podpalone zostały już trzy katolickie kościoły. (zdjęcia: Dragomir Yankovic, PAP/EPA)


W środę papież spotka się z młodzieżą, odwiedzi Papieski Uniwersytet Katolicki. W czwartek wieczorem Franciszek poleci do drugiego kraju na trasie tej pielgrzymki – do Peru.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze