Zdjęcie poglądowe, fot. EPA/ROMAN PILIPEY

Dziś cerkiewna uroczystość Spotkania Pańskiego i święto prawosławnej młodzieży

W środę przypada cerkiewna uroczystość Spotkania Pańskiego. Od ponad 30 lat obchodzone jest też wtedy święto młodzieży prawosławnej, proklamowane przez liderów Syndesmosu – największej na świecie federacji prawosławnych bractw i szkół teologicznych.

Święto Spotkania Pańskiego było znane lokalnie w Kościele wschodnim już w IV wieku. W kalendarzu liturgicznym Cerkwi przypada 15 lutego. Upamiętnia przyniesienie Jezusa po raz pierwszy do świątyni jerozolimskiej 40 dni po jego narodzinach. Proklamowanie święta młodzieży właśnie w tym dniu oznacza jej symboliczne wejście do wspólnoty prawosławnej. Dlatego nabożeństwa odprawiane są wówczas w intencji młodych prawosławnych.

Liturgii w białostockiej katedrze św. Mikołaja przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.

>>> Genewa: rosyjska cerkiew ochlapana czerwoną farbą

W miniony weekend w Warszawie odbyło się tegoroczne ogólnopolskie spotkanie młodzieży prawosławnej, zorganizowane przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej (BMP) właśnie w związku ze Świętem Spotkania Pańskiego. Wzięło w nim udział kilkaset osób z kraju i zagranicy. Od piątku do niedzieli jego uczestnicy brali udział w modlitwach, nabożeństwach i dyskusjach teologicznych, ale też mieli czas na zwiedzanie stolicy czy udział w koncertach i spektaklach.

Syndesmos, który w 1992 r. proklamował święto prawosławnej młodzieży, został utworzony w 1953 r. Jest największą organizacją prawosławną i jedną z największych na świecie chrześcijańskich organizacji młodzieżowych. Skupia prawosławne organizacje młodzieżowe i szkoły teologiczne, działając na rzecz integracji młodzieży z różnych krajów, m.in. organizując spotkania, szkolenia, konferencje i obozy.

fot. EPA/ROMAN PILIPEY

Do Syndesmosu należy właśnie Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce, założone w 1980 r. Działa ono w kilkudziesięciu cerkiewnych parafiach. Dokładnych danych co do liczby jego członków nie ma, ale szacuje się, że jest to 1-1,5 tys. młodych ludzi, głównie studentów i uczniów szkół średnich.

W 2021 r. Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego powołał koordynatora ds. pracy z młodzieżą – wcześniej nie było takiego stanowiska. Został nim Aleksander Wasyluk, w przeszłości m.in. przewodniczący i wieloletni działacz BMP.

>>> Powstaje największa na świecie cerkiew prawosławna

Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w Polsce nie ma. Hierarchowie PAKP szacują, że wiernych jest ok. 500 tys. Taką liczbę podał też Główny Urząd Statystyczny w niedawnym raporcie „Wyznania religijne w Polsce w latach 2019–2021”.

W poprzednim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób, dane te uznawane są jednak przez hierarchów za niemiarodajne. Danych ze spisu przeprowadzonego w 2021 roku jeszcze nie ma.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze