Fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Jakie są warunki ewangelizowania? Wyjaśnia papież Franciszek

O konieczności przebywania z Bogiem, stawania się darem, będąc gotowymi do ofiar i działania wspólnotowego jako przymiotach ewangelizowania i gorliwości apostolskiej mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej.

Papież przypomniał, że głoszenie rodzi się ze spotkania z Panem Bogiem, a wszelka działalność chrześcijańska powinna cechować się promieniowaniem Nim. Przebywanie z Bogiem owocuje pójściem na misję – zaznaczył.

Odpowiadając na pytanie dlaczego głosić Ojciec Święty wskazał, że spotkanie z Jezusem jest tak wielkim darem, iż nie możemy go zatrzymywać dla siebie i odczuwamy potrzebę jego szerzenia. Darmo otrzymawszy mamy czynić to darmo, dzieląc się tym darem z naszymi braćmi i siostrami, którzy jeszcze go nie znają.

>>> Prymas Polski: ewangelizacja nie jest jakąś strategią

Przedmiotem głoszenia jest natomiast to, że Bóg jest blisko. Chodzi zatem nie tylko o to, aby ludzi Go miłowali, ale dali się też Jemu miłować. „Głoszenie musi dać prymat Bogu, a innym możliwość przyjęcia Go, uświadomienia sobie, że jest On blisko” – podkreślił Franciszek.

EPA/FABIO FRUSTACI

>>> Ewangelizacja w Wietnamie: nasza odpowiedź jest wciąż za mała

Kreśląc styl głoszenia papież zaznaczył, że jesteśmy posłani przez Jezusa „jak owce między wilki”. Nie chodzi zatem o zdobycie jakiś specjalnych technik przekonywania, czy zdobycia znaczenia społecznego. Wymaga to od nas, abyśmy byli cisi i niewinni, gotowi na poświęcenia. „A On, Pasterz, rozpozna Swoje owce i ochroni je przed wilkami. Natomiast owce przebrane za wilki zostają zdemaskowane i rozszarpane” – przestrzegł Ojciec Święty.

>>> JezusSky, czyli ewangelizacja na stoku

Franciszek dodał, że w sposobie głoszenia wskazanym przez Jezusa jest także wolność od zabezpieczeń materialnych. „Tak właśnie dokonuje się głoszenie: ukazując bardziej Jezusa, niż mówiąc o Jezusie. A jak się ukazuje Jezusa? – Poprzez nasze świadectwo. I wreszcie, idąc razem, we wspólnocie: Pan posyła wszystkich uczniów, ale nikt nie idzie sam. Kościół apostolski cały jest misyjny i w misji odnajduje swoją jedność. Zatem trzeba iść będąc łagodnymi i dobrymi jak baranki, bez światowości, razem. Tu leży klucz głoszenia, to jest klucz ewangelizacji. Przyjmijmy te zachęty Jezusa: niech Jego słowa będą naszym punktem odniesienia” – wskazał papież.

Papież do Polaków

Oto słowa Ojca Świętego:

Pozdrawiam serdecznie Polaków. Jest ich bardzo wieku! Wobec rosnącego braku zainteresowania życiem duchowym a także braku wiary, zachęcam was do odważnego głoszenia Jezusa i dzielenia się Nim z ludźmi, którzy nie mają doświadczenia spotkania z żywym Bogiem. Nie obawiajcie się na tej drodze własnych ograniczeń, ponieważ przykład Apostołów pokazuje nam, że doświadczenie misyjne jest częścią formacji chrześcijańskiej. Z serca wam błogosławię!

Papieską katechezę streściła po polsku red. Beata Zajączkowska z sekcji polskiej Radia Watykańskiego:

W katechezach na temat pasji ewangelizowania i gorliwości apostolskiej patrzyliśmy najpierw na Jezusa, jako wzorzec i nauczyciela głoszenia. Dziś spoglądamy na pierwszych uczniów, których ustanowił, by Mu towarzyszyli i by mógł wysyłać ich na głoszenie nauki. Nie ma w tym sprzeczności, ponieważ nie ma głoszenia bez spotkania z Panem. Od tego zaczyna się wszelka działalność chrześcijańska, a zwłaszcza misja. Pójście za Chrystusem nie jest jednak faktem czysto wewnętrznym: bez głoszenia, służby i misji, relacja z Nim się nie rozwija. W Ewangelii Jezus posyła uczniów zanim dokończył ich przygotowania: krótko po ich powołaniu. Oznacza to, że doświadczenie misyjne jest częścią formacji. Do uczniów Jezus kieruje „mowę misyjną” w której mówi, dlaczego głosić, co głosić i jak głosić. Głoszenie rodzi się z naszego bycia z Jezusem, jest to tak wielki dar, że nie możemy go zatrzymać dla siebie. Głównym przesłaniem jest to, że Jezus jest blisko nas. Głoszenie musi dać prymat Bogu, a innym możliwość przyjęcia Go. Uderzające jest to, że Jezus, zamiast zalecać, co należy zabrać na misję, mówi, czego nie należy zabierać i wskazuje, by nie opierać się na zabezpieczeniach materialnych i światowości. Głoszenie dokonuje się idąc razem: Pan posyła wszystkich uczniów, ale nikt nie idzie sam. Kościół apostolski cały jest misyjny i w misji odnajduje swoją jedność. Tu leży klucz głoszenia.

W dzisiejszej audiencji udział wzięli: Klerycy z Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie; Grupa z parafii Wniebowzięcia NMP w Kałuszynie (diec. warszawsko-praska); pielgrzymi z Łowicza; Wspólnota Szkół Zakonu Pijarów w Bolesławcu; Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Nętnie; Grupa artystyczna polskich Romów „Don Vasyl i Gwiazdy Cygańskiej Piesni”, a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze