fot. arch, EPA / FILIPPO MONTEFORTE

Dziś konsystorz – Ojciec Święty mianuje 13 nowych kardynałów

Będzie to konsystorz bezprecedensowy, bo zdalny. To oczywiście z powodu pandemii. Papież Franciszek mianuje dziś 13 kardynałów.

Uroczystość odbędzie się przy Ołtarzu Katedry w bazylice watykańskiej. Papież włączy do Kolegium Kardynalskiego 13 nowych członków, w tym dziewięciu z prawem głosu w ewentualnym konklawe oraz czterech powyżej 80 roku życiu, nie posiadających tego prawa. Nie wszyscy nominaci przybyli do Watykanu. Z powodu pandemii dwaj kardynałowie nominaci z Azji musieli zostać w swoich krajach. Po tych nominacjach Kolegium Kardynalskie będzie liczyło 232 członków, w tym 127 elektorów, z prawem udziału w przyszłym konklawe.

Bazylika św. Piotra w Watykanie, fot. Maciej Kluczka

Kardynałowie kurialni:

Abp Mario Grech z Malty, sekretarz generalny Synodu Biskupów

Abp Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, bp Marcello Semeraro


Kardynałowie-nominaci biskupi diecezjalni:

Abp Antoine Kambanda, arcybiskup Kigali w Rwandzie

Abp Wilton Gregory, arcybiskup Waszyngtonu w USA

Abp Jose Fuerte Advincula, arcybiskup Capiz na Filipinach

Abp Celestino Aós Braco, arcybiskup stolicy Chile Santiago

Bp Cornelius Sim, wikariusz apostolski w Brunei

Abp Augusto Paolo Lojudice, arcybiskup Sieny we Włoszech

O. Mauro Gambetti, kustosz franciszkańskiego klasztoru w Asyżu we Włoszech

fot. EPA/VINCENZO PINTO

Kardynałowie-nieelektorzy:

Abp Felipe Arizmendi Esquivel, arcybiskup senior San Cristóbal de Las Casas w Meksyku

Abp Silvano Tomasi, nuncjusz apostolski i wieloletni przedstawiciel Watykanu przy ONZ w Genewie

O. Raniero Cantalamessa OFMCap., kaznodzieja Domu Papieskiego

Ks. Enrico Feroci, proboszcz parafii Santa Maria del Divino Amore w Castel di Leva

Inżynier mechanik zostaje kardynałem

Jednym z nowych kardynałów będzie kardynał nominat Mauro Gambetti. – Pandemia pokazała nam paradoksalnie, jak bardzo potrzebujemy dziś bliskości. Myślę, że jest to jeden z kluczy do zrozumienia posługi biskupa – uważa nominat. Do niedawna pełnił on funkcję przełożonego klasztoru franciszkanów konwentualnych w Asyżu a dopiero co, bo ubiegłą niedzielę, przyjął sakrę biskupią.

Abp Mauro Gambetti, fot. Corriere Cesenate, commons.wikimedia

Rozmawiając z Radiem Watykańskim, abp Gambetti zwrócił uwagę na wyjątkowy kontekst pandemii, w jakim został on powołany do nowej posługi w Kościele. „Sytuacja sanitarna nas warunkuje. Nie jesteśmy wolni, wciąż jednak mamy wiele możliwości, by okazać innym bliskość” – powiedział. Odniósł się również do faktu, że jest on pierwszym od 1861 r. franciszkaninem konwentualnym zaliczonym w poczet kardynałów i to przez papieża, który przyjął imię Franciszek. „Ta zbieżność, fakt, że franciszkanin otrzymuje purpurę od papieża Franciszka jest rzeczywiście wyjątkowa. Dla mnie jest to nowa odpowiedzialność. Bardzo uważnie wysłuchałem papieskiej bulli nominacyjnej. Mam być mądrym doradcą z sercem głęboko zanurzonym w miłości Boga. Myślę, że podejmując tę posługę ważne jest, by zachować serce otwarte na łaskę, by było czyste i przejrzyste. Tylko w ten sposób można pełnić posługę, której papież i Kościół ode mnie oczekuje. Zobaczymy, na czym konkretnie będzie ona polegać, co zostanie mi zlecone” – wskazał kardynał nominat.

Z wykształcenia jest on inżynierem mechanikiem. Ma też doświadczenie pracy w tym zawodzie. „Studia z zakresu inżynierii zawsze mi pomagały w życiu zakonnym. Naznaczyły pozytywnie moje podejście do rzeczywistości, problemów, bo w inżynierii jesteśmy dość schematyczni, racjonalni w podejściu do rzeczywistości, zawsze szuka się syntezy i możliwych rozwiązań. Myślę, że może to być użyteczne również w tej nowej posłudze, która została mi zlecona” – przypuszcza hierarcha.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze