fot. EPA/VATICAN MEDIA

#PrayForTheWorld: modlitwa „Ojcze nasz” wspólnie z papieżem Franciszkiem

Franciszek wezwał wyznawców wszystkich religii do modlitwy o ustanie pandemii koronawirusa. „Módlmy się wspólnie za chorych, za cierpiących” – apeluje papież w jednominutowym filmiku opublikowanym na Twitterze i opatrzonym hasztagiem #PrayForTheWorld.
 
25 marca w samo południe z Rzymu transmitowana będzie papieska modlitwa. Dołącz do niej razem z nami.

Ojciec Święty pomodlił się też słowami modlitwy maryjnej „Pod Twoją obronę” oraz podziękował „wszystkim chrześcijanom, kobietom i mężczyznom dobrej woli”, którzy bez względu na ich tradycję religijną jednoczą się w prośbie o uwolnienie z tej trudnej sytuacji.


Krótkie sekwencje filmowe na nagraniu pokazują papieża podczas prywatnej pielgrzymki 15 marca do rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore i kościoła San Marcello al Corso, gdzie wypraszał u Boga zakończenie pandemii koronawirusa. Czczony w tej drugiej świątyni średniowieczny krucyfiks był niesiony przez miasto w czasie zarazy w 1522 roku. Zaraza ustała, gdy po 16 dniach procesji krucyfiks dotarł do bazyliki św. Piotra. Jednocześnie Franciszek napisał: „Trwajmy zjednoczeni, #Módlmysiewspólnie. Zachęcam wszystkich chrześcijan do wzniesienia wspólnego głosu do nieba odmawiając  „Ojcze nasz” 25 marca, w południe. #PrayForTheWorld”.
 
>>> Przewodniczący KEP prosi by 25 marca biły dzwony na modlitwę

fot. cathopic

W środę o 12:00, w piątek o 18:00

Papieską inicjatywę wsparła Światowa Rada Kościołów (ŚRK) w Genewie. Zjednoczona modlitwa w trudnym czasie przypomni nam, że „jesteśmy jedną rodziną ludzką”, stwierdził sekretarz generalny ŚRK, ks. Olav Fykse Tveit. Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański papież zachęcił wszystkich chrześcijan, niezależnie od istniejących podziałów, do odmówienia w południe 25 marca modlitwy „Ojcze nasz” oraz do włączenia się za pośrednictwem mediów w modlitwę, której będzie przewodniczył w piątek 27 marca o godz. 18.00. Papieską prośbę przekazał w liście do Kościołów i wspólnot chrześcijańskich na całym świecie odpowiedzialny za sprawy ekumenizmu przewodniczący Papieskiej Rady Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch. Podkreślił, że wspólnie, „w ufności w moc Bożą będziemy się modlili o zakończenie pandemii”.

Sekretarz generalny ŚRK stwierdził, że dla ludzi rozsianych po całym świecie – w ich domach, czy w miejscach pracy, odmówienie wspólnego „Ojcze nasz” będzie „szansą na zjednoczenie naszego głosu w modlitwie do Boga słowami, których nauczył nas nasz Pan Jezus Chrystus”. Zgodnie z prośbą papieża w środę o godz. 12.00 wierni na całym świecie, każdy w swojej strefie czasowej, powinni w ciszy się pomodlić.

fot. Ilya Yak/Unsplash

Wieczorem 27 marca w szczególnej ceremonii na opustoszałym placu św. Piotra papież Franciszek będzie wzywał Bożej pomocy w obecnej, dramatycznej sytuacji. Podczas tej modlitwy papież udzieli błogosławieństwa „Urbi et orbi” („Miastu i światu”), którego tradycyjnie udziela w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, w Boże Narodzenie oraz bezpośrednio po wyborze na papieża.

Polska odpowiada na apel Franciszka

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego w południe abp Stanisław Gądecki odmówi w poznańskiej katedrze wraz z przedstawicielami innych wspólnot chrześcijańskich modlitwę „Ojcze nasz”. Jest to odpowiedź na apel Franciszka. Papieżowi właśnie szczególnie zależało na ty, by w tych dniach próby, kiedy ludzkość drży z powodu zagrożenia pandemią, wszyscy chrześcijanie wspólnie wznieśli głos do Boga. Modlitwę z poznańskiej katedry transmitować będzie Radio Emaus.

W związku z apelem Ojca Świętego Franciszka i w odpowiedzi na komunikat abp. Stanisława Gądeckiego, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski zarządził, by w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, o godzinie 12:00 w południe, wszyscy kapłani w swoich kościołach odmówili modlitwę „Anioł Pański”, dołączając do niej modlitwy „Ojcze nasz” i trzy razy „Zdrowaś Maryjo” w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne oraz za zmarłych.

Szpital Casal Palocco w Rzymie, fot. EPA/MASSIMO


„Wiernych należy za pośrednictwem stron internetowych i mediów społecznościowych poinformować i prosić, aby łączyli się w tej godzinie odmawiając te same modlitwy w swoich domach. Poleca się również, aby tego dnia o godzinie 12:00, we wszystkich kościołach i kaplicach zabrzmiały dzwony dla uczczenia tajemnicy Wcielenia Zbawiciela oraz jako znak naszej jedności w modlitwie” – czytamy w zarządzeniu opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji częstochowskiej.
 

Tekst modlitwy:

Boże Ojcze, Stwórco świata, wszechmogący i miłosierny, który z miłości do nas posłałeś na świat swojego Syna jako lekarza dusz i ciał, spójrz na swoje dzieci, które w tym trudnym momencie niepewności i lęku w wielu regionach Europy i świata, zwracają się do Ciebie szukając siły, zbawienia i pocieszenia.

Uwolnij nas od chorób i strachu, ulecz naszych chorych, pociesz ich rodziny, daj mądrość rządzącym, energię i siłę lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom, życie wieczne zmarłym.

Nie opuszczaj nas w chwili próby, ale uwolnij nas od wszelkiego zła.

O to Cię prosimy, który z Synem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki. Amen. Maryjo, Uzdrowicielko chorych i Matko nadziei, módl się za nami!

Zawierzenie w Fatimie

Również w obliczu zagrożenia koronawirusem portugalscy biskupi postanowili odnowić poświęcenia swej ojczyzny Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi. Uroczysty akt będzie miał miejsce jutro o godz. 19.30 czasu środkowoeuropejskiego po różańcu odmówionym w fatimskim sanktuarium. Dokona go miejscowy ordynariusz kard. Antonia Marto. Samego poświęcenia dokona patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente. Do inicjatywy portugalskich biskupów dołączył również episkopat Hiszpanii, prosząc kard. Clemente, by poświęcenie objęło cały Półwysep Iberyjski. Portugalia została poświęcona Niepokalanemu Sercu Maryi już w 1931 r., osiem miesięcy po oficjalnym uznaniu objawień w Fatimie.

Sanktuarium w Fatimie, fot. Wikipedia

W wydanym wczoraj dekrecie abp Stanisław Gądecki odniósł się do tej inicjatywy: „Na zakończenie modlitwy różańcowej o godz. 20.30, w duchowej łączności z Fatimą, powtórzę ten akt i to samo proszę duszpasterzy w świątyniach i wiernych w ich domach. Można posłużyć się tekstem rozesłanym przez Kurię lub własnymi słowami”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze