Dziś ostatni dzień matur. Odbędą się egzaminy dwujęzyczne
W poniedziałek, w ostatnim dniu sesji pisemnych egzaminów maturalnych, odbędą się pisemne egzaminy dwujęzyczne z matematyki, historii, geografii, biologii, chemii i z fizyki. Zdawane są w języku obcym. Przystępują do nich absolwenci klas dwujęzycznych.
Egzaminy te będą się rozpoczynać o różnych godzinach, każdy potrwa 80 minut. Pierwszy – z matematyki – ma się zacząć o godz. 9.00. Kolejny – z historii – rozpocznie się o 10.35. Następne będą się zaczynać mniej więcej co półtorej godziny: geografia – o godz. 12.10, biologia – o godz. 13.45, chemia – o godz. 15.20. Rozpoczęcie ostatniego z egzaminów – z fizyki – zaplanowano na godz. 16.55.
Egzaminy obowiązkowe
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.
>>> Czy wirtualna ambona to dobry sposób na ewangelizację?
Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu takich egzaminów. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.
W tym roku po raz pierwszy absolwenci technikum i branżowej szkoły II stopnia nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.
Absolwent szkoły lub klasy dwujęzycznej przystępuje do części pisemnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego jako przedmiotu dodatkowego nie na poziomie rozszerzonym, ale na poziomie dwujęzycznym. Przeprowadzane są one w tym samym dniu co egzamin z danego języka na poziomie rozszerzonym.
Można, ale nie trzeba
Absolwenci klas dwujęzycznych mogą, ale nie muszą, przystępować do matury dwujęzycznej z przedmiotów innych niż język obcy, które były nauczane w danym języku obcym. Nie ma ograniczenia jeśli chodzi o liczbę egzaminów dwujęzycznych, do których przystąpią. Absolwenci innych klas niż dwujęzyczne nie mogą przystąpić do takich egzaminów.
W tym roku – podobnie jak w ubiegłym – egzamin maturalny jest przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu 2020 r., a nie, jak w ubiegłych latach, na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie.
Abiturienci nie muszą w tym roku przystępować do dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzane zostaną one wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.
>>> Beatyfikacja Pauliny Jaricot zmobilizowała i ożywiła katolików we Francji
Pisemna sesja egzaminacyjna kończy się 23 maja. Sesja egzaminów ustnych rozpoczęła się 18 maja, skończyła się 20 maja.
Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.
Abiturienci, którzy nie mogli z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić do egzaminów w sesji majowej, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu. Aby dostać na to zgodę muszą złożyć wniosek do okręgowej komisji egzaminacyjnej. Sesja dodatkowa przeprowadzona zostanie 1-15 czerwca.
Prace maturzystów sprawdzają egzaminatorzy. Wyniki maturzyści poznają 5 lipca br. Tego samego dnia otrzymają świadectwa maturalne, a Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.
Maturzysta, który zakwestionuje uzyskany przez siebie wynik, może się odwołać. Procedura jest kilkustopniowa. Zgodnie z przepisami każdy maturzysta może wystąpić do właściwej terytorialne okręgowej komisji egzaminacyjnej o wgląd do swojej ocenionej pracy. Może wykonać zdjęcie arkusza egzaminacyjnego. Jeśli ma zastrzeżenia do oceny, może wystąpić o weryfikację do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Dyrektor OKE – po rozpatrzeniu wniosku – może ocenę zmienić lub podtrzymać dotychczasową.
Maturzysta, który nadal kwestionuje wynik, może się odwołać do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wniosek taki należy złożyć w siedem dni od otrzymania informacji z OKE o wyniku weryfikacji sumy punktów. Wniosek może dotyczyć tylko oceny zadań, które nie zostały pozytywnie zweryfikowane w OKE. Choć formalnie wniosek kierowany jest do dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, należy złożyć go w macierzystej okręgowej komisji egzaminacyjnej.
Wniosek jest ponownie rozpatrywany przez OKE. Dyrektor OKE może uznać całe odwołanie, tylko część lub nie uznać go wcale. Odpowiedzi, których nie uzna, przekazuje do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dyrektor CKE kieruje je do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. W skład kolegium wchodzą doświadczeni egzaminatorzy i eksperci z określonej dziedziny nauki.
Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 23 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |