Fot. FotoGosc

Dziś prawosławne święto Zaśnięcia NMP

Prawosławni obchodzą we wtorek święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Kończy ono cerkiewny rok liturgiczny; tego dnia duchowni święcą bukiety z kłosów zbóż, ziół i kwiatów.

W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska wiernych Cerkwi, okolicznościowe obchody odbyły się m.in. w białostockiej dzielnicy Starosielce oraz w Bielsku Podlaskim, Kleszczelach, Czyżach, Boćkach czy Dubinach. Zwierzchnik Cerkwi w Polsce, metropolita Sawa, przewodniczył liturgii w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie.

Święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny jest ostatnim z dwunastu najważniejszych w cerkiewnym kalendarzu liturgicznym. Odpowiednikiem tej uroczystości w Kościele katolickim było – obchodzone dwa tygodnie temu – święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane też świętem Matki Boskiej Zielnej.

Święto Zaśnięcia NMP ustanowione zostało w IV wieku – „zaśnięciem” wierni Cerkwi nazywają śmierć Matki Boskiej. Zgodnie z tradycją, w cerkwiach święci się tego dnia bukiety z tegorocznych zbóż, ziół czy kwiatów. Poświęcone ziarna zbóż mają posłużyć do pierwszych zasiewów w następnym roku, by zapewnić urodzaj. Wiązanki kwiatów wkładane są później pod głowy zmarłym z najbliższej rodziny.

Uroczystość poprzedzał dwutygodniowy post. Duchowni podkreślają, że chodzi nie tylko o powstrzymywanie się od niektórych pokarmów, ale o duchowe przygotowanie do święta.

Ks. dr Marek Ławreszuk z Katedry Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku zwraca uwagę, że w tradycji wczesnochrześcijańskiej nie praktykowano określeń „śmierć” czy „umieranie”, a o ludziach wierzących w Chrystusa mówiono, że „zasypiają” albo „przechodzą do królestwa wiecznego”. „Pod określeniem zaśnięcia faktycznie rozumiano tę fizyczną śmierć na ziemi” – powiedział duchowny dodając, że w samym nazewnictwie kryje się też głęboka nadzieja na zmartwychwstanie i na to, że „śmierć nie jest kresem”.

Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w Polsce nie ma. Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego szacują liczbę wiernych na 450-500 tys. osób. Według danych GUS – uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne – w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Cerkwi w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

Za centrum prawosławia w naszym kraju uważane jest województwo podlaskie, zwłaszcza jego południowo-wschodnia część.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze