fot. pixabay

Dziś Światowy Dzień Logiki, którego głównym tematem jest religia

Związki logiki z religią będą tematem przewodnim konferencji międzynarodowej organizowanej przez inicjatorów Światowego Dnia Logiki (World Logic Day), który od 2019 r. objęty jest patronatem UNESCO. Z tej okazji 14 stycznia równolegle organizowane będą wydarzenia na uczelniach w kilkudziesięciu krajach świata.

Organizatorzy tegorocznych centralnych obchodów Dnia Logiki postanowili w całości poświęcić je takim zagadnieniom jak: logika raju, teistyczne podstawy logiki, „podwójne istnienie” Boga w ujęciu logiki rozmytej czy logika w religiach Indii. Jednym z prelegentów będzie prof. Stanisław Krajewski z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, który opowie o logice oscylacyjnego modelu dialogu religijnego.

>>> Kard. Krajewski: im więcej rozdajemy, tym więcej przybywa – to logika Ewangelii [ROZMOWA]

Pierwszy Światowy Dzień Logiki przypadł 14 stycznia 2019 r. Zainicjował go przewodniczący Brazylijskiej Akademii Filozoficznej prof. Jean-Yves Beziau. Do zorganizowania tego dnia różnych wydarzeń mających na celu promowanie logiki w społeczeństwie oraz zacieśnianie współpracy między logikami i przedstawicielami innych dyscyplin udało mu się zachęcić logików z około 60 uczelni i jednostek badawczych z kilkudziesięciu krajów całego świata. Po tym sukcesie wystąpił on o patronat do UNESCO i jeszcze w tym samym roku agenda ONZ ogłosiła oficjalnie 14 stycznia Światowym Dniem Logiki. Do tej inicjatywy dołączyły kolejne uczelnie, a od początku najliczniej pod tym względem reprezentowana jest Polska.

fot. pexels.com

– Rozumowanie jest cechą wyróżniającą ludzi spośród istot żywych, logika zaś jest badaniem rozumowania, czyli tego, co jest typowo ludzkie – wskazuje inicjator ŚDL, prof. Jean-Yves Béziau. Tymczasem, jak zauważa, mało ludzi wie, czym jest logika i dla większości sprowadza się ona do przymiotnika „logiczny”. Postanowił więc to zmienić, by – jak to ujmuje – „przywrócić logice właściwe jej miejsce”.

Prof. Béziau wybrał datę 14 stycznia ze względu na dwóch uczonych uznawanych na świecie za najważniejszych logików w historii. Jest to zarazem rocznica rodzin Alfreda Tarskiego (1901–1983) i rocznica śmierci Kurta Gödla (1906–1978). Sam inicjator ŚDL często podkreśla jak wielkie znaczenie mają na świecie dokonania polskich logików. Z tego też powodu zanim rozpoczął karierę naukową w Brazylii, przez kilka lat studiował w Polsce na Uniwersytecie Wrocławskim. Tym chętniej zgodził się na zorganizowanie w 2017 r. na Uniwersytecie Warszawskim drugiej edycji kongresu pod hasłem „Logic and Religion” (Logika i Religia), którego był współinicjatorem.

>>> W jaki sposób powstają nasze opinie? O pułapce osądzania

Centralne obchody ŚDL będą transmitowane online na stronie internetowej: https://www.logicandreligion.com/2021-wlogic-day.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze