Fot. domena publiczna

Dziś Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach

24 maja katolicy na całym świecie obchodzą po raz dziewiąty Światowy Dzień Modlitw za Kościół z Chinach. Ustanowił go w 2007 r. papież Benedykt XVI. Z tej okazji w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 18.00 odbędzie się wspólna msza św. po0d przewodnictwem prowincjała werbistów o. Sylwestra Grabowskiego.

W Chinach jest to liturgiczne święto Matki Bożej z Sheshan, narodowego sanktuarium maryjnego. Dzień ten jest wspomnieniem Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, której to kolejni papieże powierzają swoją troskę o Kościół w Chinach.

Papież Benedykt XVI ogłosił ten dzień Światowym Dniem Modlitw za Kościół w Chinach w liście skierowanym do całego Kościoła powszechnego w 2007 r. Papież napisał: „Jako pasterz Kościoła powszechnego pragnę wyrazić żywą wdzięczność Panu za bolesne świadectwo wierności, jakie chińska wspólnota katolicka dawała w okolicznościach prawdziwie trudnych. Równocześnie odczuwam jako mój wewnętrzny i niezbywalny obowiązek i jako wyraz mojej ojcowskiej miłości, konieczność utwierdzania w wierze chińskich katolików i wspierania ich jedności za pomocą środków właściwych Kościołowi”.

Podkreślił w nim też, że pragnie, aby ta data była dla nich dniem modlitwy za Kościół w Chinach. „Zachęcam was, by obchodzić ten dzień, odnawiając waszą jedność w wierze w Chrystusie Naszym Panu i w wierności papieżowi, modląc się, ażeby jedność pośród was była głębsza i bardziej dostrzegalna”.

Benedykt XVI przypomniał w nim również przykazanie miłości, które dał nam Jezus, aby miłować naszych nieprzyjaciół i modlić się za tych, którzy nas prześladują, a także zaproszenie św. Pawła apostoła: „Polecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: za królów i za wszystkich sprawujących władzę, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. Jest to bowiem dobre i miłe w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy”.

Fot. Domena Publiczna

Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” od lat okazuje swoją solidarność, pomagając chrześcijanom duchowo i materialnie w Państwie Środka. Stowarzyszenie zwraca uwagę m.in. na to, że choć Watykan rozpoczął w 2014 r. formalne rozmowy z Pekinem, to sytuacja wyznawców Chrystusa w ostatnim czasie znacznie się pogorszyła.

Organizatorem Dnia Modlitw za Kościół w Chinach jest istniejące od siedmiu lat Stowarzyszenie „Sinicum”, założone przez ojców werbistów.

„Stowarzyszenie jest odpowiedzią polskiego Kościoła w Polsce na list papieża Benedykta XVI, który ustanowił dzień 24 maja jako Dzień Modlitw za Kościół w Chinach, którego celem jest pomaganie Kościołowi w Chinach na różnych płaszczyznach, m.in. poprzez sprowadzanie księży na stypendia do Polski i organizowanie seminariów o życiu duchowym dla sióstr zakonnych, które przyjeżdżają do Polski” – powiedział w rozmowie z PAP prezes Stowarzyszenia „Sinicum” o. Jacek Gniadek.

Dodał, że do głównych jego zadań należy też konsolidacja polskiego środowiska zaangażowanego w szeroko pojętą współpracę na rzecz Kościoła katolickiego w Chinach oraz reprezentowanie tego środowiska wobec władz państwowych, religijnych, oświatowych, autorytetów społeczno-kulturalnych, jednostek samorządowych i odpowiednich organizacji międzynarodowych; wspieranie wszelkich inicjatyw służących wzajemnej promocji kultury oraz religii, a zwłaszcza Kościoła katolickiego w Chinach oraz ubogacenie Kościoła katolickiego w Polsce doświadczeniem kulturowo-religijnym Chin.

O. Gniadek poinformował w rozmowie z PAP, że katolików w Chinach jest ok. 25 mln, a protestantów ok. 60 mln. Dodał, że jest to szacunkowa liczba chrześcijan w Chinach.

„W Chinach jest jeden Kościół, choć są pewne napięcia, frakcje i pewne rzeczy są niepozałatwiane. W jego w ramach funkcjonują księża, którzy są zarejestrowani i którzy nie są zarejestrowani” – podkreślił o. Gniadek.

W jego ocenie, jeśli chodzi o prześladowanie Kościoła, to raczej ogranicza się ono do „braku wolności religijnej, a wolność religijna jest ograniczana też tym, którzy są w Kościele oficjalnym”. „Ich też dotyczy zakaz, że dzieci do 18 lat nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach. Jest zakaz drukowania Pisma Świętego na własną rękę Kościołowi, tylko może być drukowane przez rząd i dystrybucja może być tylko rządowa, ponieważ ma być jakieś specjalne tłumaczenie Pisma Świętego, czyli dopasowanie chrześcijaństwa do kultury chińskiej i ma być zrobione przez agendę rządową” – podkreślił o. Gniadek.

Jego zdaniem problemy Kościoła w Chinach nie są szerzej znane. „Dzięki Bogu był papież Benedykt XVI, który ustanowił taki dzień, który jest ewenementem w skali Kościoła powszechnego” – zaznaczył w rozmowie z PAP o. Gniadek.

Podkreślił jednocześnie, że należy pamiętać, że Kościół w Chinach ciągle się rozwija. „I takie są oceny, że on w krótkim czasie będzie największym Kościołem na świecie. W Chinach jest dwa razy więcej chrześcijan niż w Polsce” – dodał o. Gniadek.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze