Dziś wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Dziś obchodzimy wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Tytuł Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest na trwałe związany z wizerunkiem Maryi, który znajduje się w Rzymie. Obraz namalowany na desce, przypomina niektóre stare ikony ruskie. Często w naszych parafiach w środy odmawiamy Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Autorem obrazu jest prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych malarzy prawosławnych wczesnego średniowiecza, mnich bazyliański – S. Lazzaro.
Ocalenie w czasie podróży
Nie wiadomo kiedy i w jakich okolicznościach obraz powstał i w jaki sposób potem dotarł do Rzymu. Według niektórych źródeł powstał na Krecie w IX w. Inne dane mówią o wieku XII i pochodzeniu z Bizancjum lub z klasztoru na świętej górze Athos.
Według legendy, do Europy obraz został przywieziony przez bogatego kupca. Kiedy podczas podróży statkiem na morzu rozszalał się sztorm, kupiec ten pokazał obraz przerażonym współtowarzyszom. Ich wspólna modlitwa do Matki Bożej ocaliła statek. Po szczęśliwym przybyciu do Wiecznego Miasta ikona została umieszczona w kościele ojców augustianów pw. św. Mateusza. Z dokumentu z roku 1503 wynika, że w ostatnich latach XV w. wizerunek był już w Wiecznym Mieście, czczono i uważano go za łaskami słynący. Zwano go Madonna miracolosissima.
Jednak gdy w roku 1812 wojska francuskie zniszczyły kościół, mnisi powędrowali do Irlandii. Wtedy kult cudownego obrazu został zaniedbany.
>>> Matka Boża „Dziergająca”. Niesamowicie urocza kapliczka
Ponowny rozkwit kultu
W grudniu 1866 r. Pius IX powierzył obraz redemptorystom, którzy umieścili go w głównym ołtarzu kościoła św. Alfonsa przy via Merulana. Od tego czasu nastąpił niebywały rozkwit kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, propagowanego przez duchowych synów św. Alfonsa Marii Liguoriego. 23 czerwca 1867 r. odbyła się uroczysta koronacja obrazu. Mnożyły się kopie, które redemptoryści umieszczali w swoich kościołach w wielu krajach, w tym także na ziemiach polskich.
W 1876 r. ustanowiono święto Maryi Nieustającej Pomocy na dzień 26 kwietnia, z czasem przeniesione je na 27 czerwca.
W centrum ręce Matki i Syna
Obraz przedstawia cztery postacie: Maryję z Dzieciątkiem oraz świętych Archaniołów Michała (po lewej stronie obrazu) i Gabriela (po stronie prawej).
Maryja, pomimo że jest największą postacią obrazu, nie stanowi jego centralnego punktu. W geometrycznym środku ikony znajdują się połączone ręce Matki i Dziecięcia, przedstawione w taki sposób, że Maryja wskazuje na swojego Syna, Zbawiciela.
Macierzyńska opieka Maryi
Maryja jest Matką Kościoła, ludu Bożego, który Jej Syn nabył swoją najdroższą Krwią. Jest Matką każdego z nas. Niewątpliwie mamy jednego Pośrednika, według słów Apostoła: „Bo jeden jest Bóg; jeden też pośrednik między Bogiem i ludźmi, człowiek Chrystus Jezus, który wydał samego siebie na okup za wszystkich” (1 Tm 2, 5-6). Nie przeszkadza to jednak bynajmniej w tym, byśmy mogli mówić o macierzyńskiej roli Maryi w stosunku do wszystkich. Nie przyćmiewa ona żadną miarą i nie pomniejsza tego jedynego pośrednictwa Chrystusowego, lecz ukazuje Jego moc.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |