Fot. grupabiwakowa.pl

Matka Boża „Dziergająca”. Niesamowicie urocza kapliczka

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W środku lasu, niedaleko polskiej granicy, w czeskich Górach Złotych (jak donosi strona grupabiwakowa.pl), na trasie z Lądka Zdroju do Czeskiego Javornika, znajduje się bardzo urokliwa kapliczka. Okazuje się, że to nie tylko współczesna „stylizacja” Matki Bożej, ale że już w średniowieczu przedstawiano Matkę Bożą dziergającą.

Kapliczka jest murowana i „ubrana” w robione na drutach kwadraty o przeróżnych wzorach i kolorach. Znajdująca się wewnątrz kapliczki figurka Matki Bożej zajęta jest robieniem na drutach kolejnych kwadratów. Internauci nazywają ją Matką Boską Wszystkich Druciarek, Matką Bożą Szydełkująca czy też Matką Bożą Dziergającą.

>>> Chciał zniszczyć obraz Matki Bożej. Padł martwy 

Matka Boża dziergała już w średniowieczu

Najprawdopodobniej najstarszym przedstawieniem Matki Bożej, która produkuje dzianinę, jest pochodzący z XVI w. obraz mistrza Bertrama. Obecnie znajduje się w Hamburgu w Kunsthalle Museum.

Fot. wikipedia/ domena publiczna

Najprawdopodobniej początkowo robienie dzianin na drutach dotarło do nas od muzułmanów zatrudnionych przez hiszpańskie, chrześcijańskie rodziny królewskie. Kunszt ich wytworzenia można zobaczyć między innym na przykładzie rzeczy znalezionych w grobowcach w opactwie Santa María la Real de Las Huelgas, królewskim klasztorze niedaleko Burgos w Hiszpanii.

Wiele innych dzianinowych ubrań i akcesoriów, również pochodzących z połowy XIII w., znaleziono w skarbcach katedr w Hiszpanii.

*Zdjęcia kapliczki pochodzą z www.grupabiwakowa.pl

Zobacz także
Wasze komentarze