Fot. unsplash/Ben White

E. Kowalewska: należy budować społeczne poparcie dla pełnej życzliwości i troski postawy „za życiem”

Stajemy wobec wielu wyzwań, a konfrontacja społeczna wobec ochrony życia dziecka w łonie matki narasta. W tej sytuacji powinniśmy wrócić do postawy „za życiem” i promować ją w szerokim aspekcie społecznym. Jest nią pełne troski pochylenie się nad kobietą w ciąży, która znalazła się w sytuacji kryzysowej, nad jej poczętym dzieckiem oraz rodziną – powiedziała w rozmowie z KAI Ewa Kowalewska. Wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia będzie jedną z prelegentek w debacie zatytułowanej “Jak skutecznie chronić ludzkie życie w jego prenatalnej fazie?”. Organizatorami spotkania jest Katolicka Agencja Informacyjna oraz Polska Federacja Ruchów Obrony Życia.

Debata poprzedzi Narodowy Dzień Życia (24 marca) i Dzień Świętości Życia (25 marca). Jej celem jest przedstawienie głównych zadań, wokół których winny koncentrować się działania osób, organizacji społecznych i innych struktur, aby zapewnić promocję i poszanowanie ludzkiego życia.

– Odnosimy wrażenie, że pozytywna działalność „za życiem” obecnie w ogóle nie przebija się do przestrzeni publicznej, a zaczyna dominować agresywna konfrontacja ideologiczna. Tymczasem mamy w Polsce wiele organizacji pomocowych: domów samotnej matki, centrów pomocowych, organizacji pozarządowych i rządowych, ośrodków adopcyjnych, okien życia – wymieniła Ewa Kowalewska preses Human Life International Polska.

>>> Pierwszą szkołą miłości jest rodzina [FELIETON]

fot. unsplash/Omurden Cengiz

Wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia podkreśliła, że najważniejsza jest troska o człowieka potrzebującego pomocy, a temat ochrony życia nie powinien podlegać konfrontacji ideologicznej, która prowadzi do krzywdzenia najmniejszych i najbardziej bezbronnych – podkreśliła.

– Żeby powstrzymać promowanie postaw promujących aborcję, konieczne jest odbudowanie ogólnospołecznej świadomości postawy „za życiem”. Pochylenie się nad kobietą brzemienną w sytuacji kryzysowej jest najważniejszym wyzwaniem i my właśnie to robimy. Chcemy zaprezentować nasze programy i zasygnalizować problemy – zaznaczyła.

Kowalewska podkreśliła, że w działalność PFROŻ opiera się na wskazówkach prof. Włodzimierza Fijałkowskiego – lekarza ginekologa-położnika i patrona ruchów obrony życia, który pomimo doświadczeń obozu koncentracyjnego, nieustannie podkreślał, że życie zawsze trzeba chronić, co jest zupełnie naturalne, tylko niektórych trzeba do tego cierpliwie i życzliwie przekonać.

>>> Życie ma termin ważności. I jest krótszy, niż ci się wydaje [FELIETON]  

– Polskie społeczeństwo w większości naprawdę chce pomagać i chronić życie. Ta postawa łączy nas wszystkich. Chcemy stosować zasadę, na którą tak często powoływał się bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który także patronuje naszej federacji: Zło dobrem zwyciężaj! Tylko taka postawa daje nam szansę na zwycięstwo cywilizacji życia.

Fot. unsplash.com/Nathan Dumlao

Wydarzenie odbędzie się 20 marca o godzinie 12:00 w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie (Skwer Kard. Wyszyńskiego 6, sala nr 16).

Udział w debacie wezmą: Jakub Bałtroszewicz (Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia oraz Fundacji Jeden z Nas), Ewa Ślizień-Kuczapska (specjalista ginekolog-położnik, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny), Ewa Kowalewska (Human Life International – Polska, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia), Magdalena Guziak-Nowak (dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka). Spotkanie poprowadzi Antoni Szymański (socjolog, b. wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia).

Zgłoszenia udziału zawierające imię, nazwisko i nazwę redakcji, prosimy przesyłać na adres [email protected] do 20 marca (poniedziałek), do godz. 9.00.

Wydarzenie będzie także transmitowane na kanale Katolickiej Agencji Informacyjnej na YouTube.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze