epa05929085 A handout picture provided by the Vatican newspaper L’Osservatore Romano shows Pope Francis during his weekly general audience in St. Peter’s Square, Vatican City, 26 April 2017. EPA/OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Egipt: historyczne spotkania Franciszka

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wizyta Franciszka w Egipcie budzi w nas wielką radość oraz jest źródłem łaski i nowego zapału dla naszego Kościoła i dla całego narodu egipskiego – zapewnia katolicki patriarcha koptyjski Ibrahim Isaac Sidrak.

W przededniu tego wydarzenia podzielił się on swymi przemyśleniami na ten temat w artykule „Egipt oczekuje papieża. Pomoc i punkt wyjścia” na łamach watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”. „Dziękujemy Panu za wizytę papieża, który tak bardzo odzwierciedla dzięki swemu świadectwu i swej ojcowskiej trosce wizerunek Dobrego Pasterza” – napisał zwierzchnik katolickich koptów. Zaznaczył, że troska ta ogarnia każdego człowieka i każdą rzeczywistość, toteż wszyscy Egipcjanie są głęboko poruszeni, przeżywając te chwile przygotowań z wielkim oczekiwaniami i prawdziwym zainteresowaniem. Autor wyraził przekonanie, że przybycie Ojca Świętego do ziemi egipskiej „przyniesie owoce pokoju całemu narodowi egipskiemu oraz wsparcie i odwagę chrześcijanom tego kraju”.

Jednocześnie przyznał, że ostatnie przejawy terroryzmu wpłynęły na ducha ludzi, którzy są zatroskani z powodu fali przemocy, dającej o sobie znać przed lub w czasie uroczystości chrześcijańskich. Wraz z organizatorami mieszkańcy żyją w strachu i pragną, aby wszystko zmierzało ku poprawie. „Ufamy jednak, że przygotowaliśmy się nie tylko logistycznie, ale także przez głęboką i nieustanną modlitwę do Pana, aby prowadził i strzegł kroków naszego umiłowanego papieża” – napisał koptyjskokatolicki patriarcha Aleksandrii.

Podkreślił również polityczny i gospodarczy wymiar tej podróży i wyraził życzenie, aby mogła ona wzmocnić stosunki między Watykanem a rządem egipskim, zwiększyć zainteresowanie władz chrześcijanami jako integralnej i uczestniczącej w społecznym i politycznym życiu kraju części miejscowego społeczeństwa.

„Oczekujemy też ożywienia gospodarczego, którego pierwszorzędnym źródłem jest turystyka” – zaznaczył autor artykułu. Przypomniał ponadto, że każda podróż Ojca Świętego do jakiegoś kraju sprzyja wzrostowi zainteresowania nim w światowych mediach.

Patriarcha Sidrak zwrócił uwagę, że społeczeństwo egipskie jest głęboko przesiąknięte czynnikiem religijnym; przypomniał, że ok. 90 proc. miejscowej ludności stanowią muzułmanie, a 8-10 proc. to chrześcijanie, w większości prawosławni koptowie, ale oprócz nich są tutaj też inne wschodnie Kościoły katolickie: koptyjski, melchicki, maronicki, syryjski (syriacki), chaldejski, ormiański a także łaciński oraz prawosławni (bizantyjscy) i protestanci. Chociaż katolików jest niewielu – nieco ponad 250 tysięcy – to jednak ich wpływ na życie społeczne jest dostrzegalny. Przede wszystkim dotyczy to oświaty i wychowania – w kraju działa ponad 170 szkół katolickich, ale też służby zdrowia (szpitale, przychodnie, kliniki) i działalności społecznej w zakresie wspierania godności osoby.

Autor przypomniał, że Franciszek spotka się nie tylko z katolikami na Mszy św., ale także z wielkim imamem uniwersytetu al-Azhar al-Tajjebem i z koptyjskim patriarchą Teodorem (Tawadrosem) II. Spotkania te będą miały wielkie znaczenie w owym historycznym momencie, gdy Egipt (i cały świat) jest tak mocno doświadczany. „Będzie to pomoc i punkt odniesienia dla nas wszystkich, aby stawać się w coraz większym stopniu coraz bardziej wiarygodnymi świadkami zmartwychwstania Chrystusa” – jest przekonany zwierzchnik Kościoła koptyjskokatolickiego.

Zaznaczył, że niezbędna jest do tego droga wiodąca do jedności między chrześcijanami z jednej strony i do spotykania się z braćmi z innych religii w rzeczywistym i owocnym dialogu, aby w ten sposób budować społeczeństwo obywatelskie. Patriarcha wskazał na paradoks, jakim jest fakt, iż właśnie „doświadczenia i trudności naszych czasów są bodźcem do działań na rzecz misji Kościoła”.

Na zakończenie swych rozważań patriarcha Sidrak zapewnił, że papież zostanie gorąco powitany w Egipcie, a jego przesłanie wideo w przededniu wizyty, „pełne ojcostwa i przyjaźni do narodu egipskiego, zwiększyło pragnienie spotkania”. „Jest więc dla nas ogromnym zaszczytem przyjąć człowieka pokoju, słuchać jego słów i udać się w drogę z nim, idąc za jego przykładem i świadectwem” – zakończył swój artykuł w dzienniku watykańskim zwierzchnik katolickich koptów.

fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT

Egipt: historyczne spotkania Franciszka
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze