Fot. The Times

Egipt: powstanie muzeum trzech religii

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Egipcie zostanie utworzone pierwsze „muzeum tolerancji religijnej”. Plan powołania do życia takiego obiektu zapowiedział minister ds. zabytków starożytności, Khaled Anany, poinformowały 28 lipca media egipskie. Muzeum będzie zlokalizowane prawdopodobnie w nowej stolicy administracyjnej kraju, odległej o 40 km na północ od Kairu. Znajdą się w nim zbiory czasów wczesnego Egiptu, a także eksponaty cywilizacji islamskiej, koptyjskiej i żydowskiej.

Muzeum ma na celu pokazać, jak współistnienie integracyjnej kultury Egiptu z islamską nauką tolerancji stworzyło bazę dla kwitnącej różnorodności religijnej. Obecnie dyrektorzy Muzeum Egipskiego i Muzeum Islamskiego w Kairze oraz były minister ds. zabytków starożytności prowadzą rozmowy na temat doboru eksponatów.

W ubiegłym roku Muzeum Egipskie w Kairze prezentowało wystawę na temat religii monoteistycznych w tym kraju, zatytułowaną: „Jeden Bóg – trzy religie”.

Szacuje się, że ok. 90 procent spośród ok. 97 milionów Egipcjan stanowią muzułmanie, większość z nich – to wyznawcy islamu sunnickiego. Chrześcijanie egipscy stanowią ok. 10 proc. ludności; są to głównie prawosławni koptowie. Szyici, bahaiści, buddyści, hinduiści oraz żydzi stanowią znaczną mniejszość, bo każda z tych grup ma po mniej niż 0,1 proc. wyznawców.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze