Ekspertka: najbardziej odporni na reklamę są osoby z pokolenia Z i milenialsi
Konsumenci są dziś bardziej świadomi marketingowych chwytów sprzedawców niż np. 5-10 lat temu – oceniła ekspertka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego Urszula Kłosiewicz-Górecka. Jej zdaniem najbardziej odporni na reklamę są osoby z pokolenia Z i milenialsi.
Z badań analityczki wynika, że choć klienci nadal wykazują dużą wrażliwość na ceny i promocje, to dokonując zakupów są bardziej rozważni i świadomi marketingowych chwytów niż np. 5-10 lat temu.
„Sprawdzają oferty, czytają etykiety, porównują ceny w internecie i wybierają produkty o dobrej relacji cena-jakość” – wyjaśniała ekonomistka. Dodała, że konsumenci w dalszym ciągu poszukują okazji cenowych, ale przede wszystkim, by taniej kupić produkty wysokiej jakości. Jej zdaniem coraz mniej klientów łapie się na tzw. okazyjne wielopaki, czyli np. kupuje cztery szampony w cenie trzech. „Analizy zachowania konsumentów pokazują, że kupują oni w sposób coraz bardziej świadomy, tak by z zakupów mieć radość i satysfakcję, że dobrze wydali pieniądze” – wskazała.
Przyznała, że świąteczna atmosfera w sklepach, czyli ładna ekspozycja, informacje o dużych rabatach i wyjątkowych okazjach, a także muzyka, utrudniają racjonalne myślenie. „Klienci mogą mieć problem z właściwą weryfikacją ceny czy przydatności danego produktu, ponieważ pod wpływem emocji często kupują rzeczy niepotrzebne i produkty w nadmiernej ilości” – powiedziała. Zaznaczyła jednak, że na takie chwyty bardziej odporni są młodzi ludzie z pokolenia Z i milenialsi, którzy dokonując wyboru kierują się przede wszystkim rekomendacjami znajomych oraz opiniami w mediach społecznościowych.
>>> Badanie: dla 70 proc. Polaków ważne są zakupy w sklepach z dobrą opinią
„To pokolenie X i boomersi przy zakupie produktów i usług częściej kierują się reklamą” – uznała. Zaznaczyła jednak, że istotnym hamulcem w zakupach jest obawa przed wzrostem inflacji i pogorszeniem się własnej sytuacji finansowej.
Milenialsi, albo pokolenie Y to osoby urodzone w latach 80. i 90. XX w., określenie pokolenie X dotyczy osób urodzonych w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, a boomersi (baby boomers) to ludzie urodzeni po II wojnie światowej w czasie boomu demograficznego. Do pokolenia Z należą osoby urodzone pod koniec lat 90. ub. wieku i na początku obecnego stulecia.
Według najnowszego badania IBRiS tegoroczne wydatki świąteczne przeciętnego gospodarstwa domowego wyniosą 1575,95 zł, co oznacza wzrost o około 8 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. W sumie polscy konsumenci wydadzą na święta Bożego Narodzenia 21,9 mld zł.
Jak zauważono w raporcie, prezenty są dla respondentów mniej ważne niż kiedyś. Chociaż kwota przeznaczana na święta rośnie, zmienia się struktura wydatków. W tym roku Polacy wydadzą na prezenty 51 proc. budżetu świątecznego, podczas gdy w 2023 roku było to 66 proc. W ocenie autorów publikacji możliwe jest, że większą część środków pochłaniają inne kategorie, takie jak żywność, dekoracje czy organizacja spotkań rodzinnych.
56,7 proc. badanych zadeklarowało, że wyda na święta tyle samo co rok wcześniej. 24 proc. respondentów planuje zwiększyć wydatki, a 13 proc. przewiduje zmniejszenie świątecznego budżetu. „To pokazuje, że mimo rosnących kosztów świątecznych, Polacy starają się utrzymać swoje finanse w ryzach” – zaznaczono w raporcie.
Zgodnie z badanie najczęściej pod choinką pojawiać się będą kosmetyki, które na prezent ma zamiar kupić 38,5 proc. badanych. Zabawki kupi 33,9 proc. ankietowanych, 30,8 proc. – słodycze, 29,1 proc. – ubrania, a 24,2 proc. sprzęt elektroniczny (tablet, telefon, komputer, konsola). Książki kupi na prezent 21,8 proc. respondentów, 17,5 proc. wyda pieniądze na biżuterię, 10,3 na karty podarunkowe, a 7,8 proc – gry komputerowe. Z kolei 26,5 proc. respondentów ma zamiar podarować gotówkę. 17,9 proc. badanych nie miało w tej mierze jeszcze sprecyzowanych planów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |