epa05804712 Ecuadorian presidential candidate Guillermo Lasso (C) poses prior delivering a speech to supporters in Guayaquil, Ecuador, 19 February 2017. Preliminary results of Ecuador’s elections showed Ecuador’s governing party presidential candidate Lenin Moreno in lead, with a possible run-off with Guillermo Lasso, according to media reports. EPA/ROBERT PUGLLA Dostawca: PAP/EPA.

Ekwador: kandydat lewicy zwycięzcą 1 tury wyborów prezydenckich

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Z cząstkowych danych, po podliczeniu 21 proc. głosów. wynika, że kandydat rządzącego, lewicowego Sojuszu PAIS, Lenin Voltaire Moreno zdobył 37,85 proc. głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich, jaka odbyła się w niedzielę w Ekwadorze – pisze Reuters.

Na drugiej pozycji uplasował się Guillermo Lasso Mendoza – kandydat z ramienia konserwatywnej partii Kreowanie Możliwości(CREO), który uzyskał 30,81 proc. głosów. Lider CREO jest największym udziałowcem Banco de Guayaquil w Ekwadorze.

Wybory zostały rozpisane w związku kończącą się, drugą i ostatnią kadencją prezydenta, a zarazem szefa rządu Rafaela Correi Delgado, który podobnie jak Lenin Voltaire Moreno wywodzi się z Sojuszu PAIS (Dumna i Suwerenna Ojczyzna). PAIS rządzi Ekwadorem od ponad dekady.

Reuters przypomina, że do zwycięstwa w wyborach prezydenckich konieczne jest uzyskanie więcej niż 40 proc. głosów i dziesięcioprocentowa przewaga nad kontrkandydatem, który zajął drugie miejsce na liście.

Jeśli te warunki nie zostałyby spełnione, obaj rywale musieliby stanąć w wyborcze szranki raz jeszcze – 2 kwietnia, gdy zgodnie z kalendarzem wyborczym odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich w Ekwadorze.

Fot. PAP/EPA/ROBERT PUGLLA 

Zobacz także
Wasze komentarze