Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Episkopat Niemiec nie zorganizował delegacji na beatyfikację Ulmów. Jaki był powód?

„To byli bohaterowie!”, „Papież beatyfikuje polską rodzinę za pomoc Żydom”, „Polska: Rodzina ratująca Żydów beatyfikowana” – to niektóre z tytułów opublikowanych w niemieckich mediach w kontekście beatyfikacji rodziny Ulmów. Uroczystości w Markowej zauważyły głównie media katolickie, ale nie zabrakło też głosów prasy świeckiej – pisze Tomasz Kycia na portalu vaticannews.va.

W niemieckiej sekcji Deutsche Welle pojawił się artykuł, z którego czytelnik dowie się, że „polskie małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało zamordowane przez niemieckich okupantów za ukrywanie Żydów”. Portal dodaje, że beatyfikacja całej rodziny jest precedensem w Kościele katolickim.

Innym przykładem może być żydowski dziennik „Jüdische Allgemeine“, który pisze o bohaterskiej polskiej rodzinie ratującej Żydów. Z kolei regionalny dziennik Nordwest Zeitung przybliża czytelnikom Eilerta Diekena, kata Ulmów, który aż do swojej śmierci w 1960 roku w Esens, swoim rodzinnym mieście nad Morzem Północnym, nie został pociągnięty do odpowiedzialności. Cytowany przez dziennik burmistrz miasta Harald Hinrichs, który wziął udział w uroczystościach w Markowej stwierdził, że długie lata nie wiedział o tym barbarzyńskim czynie niemieckiego oficera. Poruszony bohaterskim czynem Polaków burmistrz wyraził wolę nawiązania ścisłej współpracy z Markową – kontynuuje Tomasz Kycia.

>>> Co mówią zagraniczne media o beatyfikacji Ulmów?

O uroczystościach beatyfikacyjnych informowały także wszystkie większe media katolickie w Niemczech jak portale katholisch.de, CNA-Deutsch, kath.net, Domradio i Radio Horeb, a także dziennik Tagespost. Większość z nich korzystała z tekstów agencji prasowych KNA, DPA i niemieckiej sekcji AFP. 

Z tekstów, które cytowane były także przez portal telewizji Euronews można się dowiedzieć, że „rodzina Ulnmów uważana jest (w Polsce) za symbol pomocy Żydom i męczeństwa podczas okupacji niemieckiej. W 2016 r. prezydent Andrzej Duda otworzył muzeum rodziny Ulmów w Markowej na cześć Polaków, którzy ratowali Żydów przed Holokaustem. Od 2018 r. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, 24 marca, jest decyzją Dudy narodowym dniem pamięci o Polakach ratujących Żydów. Izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem w 1995 roku przyznał rodzinie Ulmów honorowy tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Katolickich czytelników dziwić może nieobecność delegacji niemieckich biskupów w Markowej. Wg rzecznika niemieckiego episkopatu polska strona nie wysłała oficjalnego zaproszenia. Tymczasem kuria w Przemyślu twierdzi, że przewodniczący niemieckiego episkopatu potwierdził odbiór zaproszenia 22 sierpnia, odpisując jednocześnie, że w tak krótkim czasie nie jest w stanie zorganizować odpowiedniej delegacji – dodaje Tomasz Kycia.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze