Etyk Solidarności

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Z udziałem rodziny oraz przyjaciół odbyły się w Łopusznej uroczystości wspomnieniowe księdza profesora Józefa Tischnera. W tym roku mija 17 lat od śmierci autora „Etyki Solidarności”.

Ksiądz Tischner spoczywa na cmentarzu w Łopusznej koło Nowego Targu. Na uroczystości przyjechali reprezentanci Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”, które skupia blisko 40 placówek noszących imię księdza profesora. Proboszcz parafii w Łopusznej poprowadził nad grobem zmarłego kapłana krótką modlitwę w jego intencji. Przygrywała także kapela regionalna, w gorczański las roznosiła się tak umiłowana przez profeora Tischnera „nuta o ślebodzie”.

Było też poetyckie wspomnienie księdza filozofa wypowiedziane przez jego przyjaciółkę Wandę Szado-Kudasikową. – Znów jesteśmy razem w góralskiej gromadzie, której mówiłeś”: ‚Chcieć ino potrzeba’. Czy chcieć umiemy? Nie wiemy już sami? Pospiesz nam pomocą z wysokiego nieba – mówiła poetka. Wanda Szado-Kudasikowa podkreśliła, że zawsze wszyscy czekali na mądre słowo księdza profesora. – Było dla nas światłem pośród ciemności. Pozwalało wierzyć, że człowiek jest bratem o sercu, w którym dobro gniazdo sobie mości – wspominała artystka.

Po Mszy Świętej w Gminnym Ośrodku Kultury na scenie wystąpił zespół „Młodzi Łopuśnianie” z przedstawieniem: „Na Matke Boskom Zielnom”. Była też projekcja programu telewizyjnego – „Godzina szczerości” z udziałem Księdza Profesora.

Ks. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii i wykładowcą kilku uczelni w Krakowie, a także stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”.
W 1981 r. został kapelanem „Solidarności”. W pierwszą niedzielę miesiąca w sierpniu każdego roku odprawiał dla górali słynne Msze święte niedaleko Turbacza. Nabożeństwa te gromadziły tysiące ludzi. Zmarł 28 czerwca 2000 r.

Etyk Solidarności
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze