Obrazek poglądowy/fot. pixabay

Europejscy katolicy mogą odważyć się żyć Ewangelią także w życiu politycznym i społecznym

Kardynał Jean-Claude Hollerich uważa, że chrześcijanie mogą mieć dużą siłę oddziaływania w Europie. Wraz ze „wszystkimi ludźmi dobrej woli” są oni w stanie nadać polityce także ludzką twarz, powiedział arcybiskup Luksemburga 29 stycznia podczas uroczystego nabożeństwa w katedrze w Akwizgranie z okazji święta cesarza Karola Wielkiego.

„Mamy przesłanie ewangeliczne, które jest ważne dla Europy i możemy się odważyć żyć Ewangelią także w życiu politycznym i społecznym”, przekonywał kard. Hollerich. Niemiecki Akwizgran oraz Frankfurt nad Menem obchodzą uroczyście „święto Karola” corocznie w ostatnią niedzielę stycznia. Cesarz Karol Wielki żył w latach ok. 747-814. Zmarł 28 stycznia 814 roku w Akwizgranie i został pochowany w tamtejszej katedrze.

Karol Wielki, obraz Albrechta Dürera – The Yorck Project (2002) 10.000 Meisterwerke der Malerei (DVD-ROM), distributed by DIRECTMEDIA Publishing GmbH. ISBN: 3936122202., commons.wikimedia

W kazaniu kard. Hollerich oddał hołd Karolowi Wielkiemu jako „wyznawcy wiary”. Podkreślił, że wiara była dla cesarza czymś oczywistym, a jednocześnie był otwarty na nowości, nową kulturę, wymianę i dialog. Karol Wielki pokazał, że wyznawanie wiary obejmuje świadomość własnej grzeszności i prośbę do Boga o przebaczenie. „Człowiek grzeszy sercem i mózgiem” – powiedział purpurat. Tłumaczył, że „pycha, fundamentalny egoizm i wyłączenie od innych ludzi i całych grup są większym grzechem niż wszystko, co jest związane z seksualnością”.

Wiara nie jest sprawą prywatną, ale musi zawsze promieniować, aby zmieniać świat. Wyznawanie wiary nie oznacza jednak wskazywania palcem na innych, ale pokorne życie w rodzinie, pracy i społeczeństwie – podkreślił kard. Hollerich. Dodał, że „chrześcijanie dają dowody swego wyznania najczęściej czynem, a nie tylko słowem”.

Przede wszystkim powinni okazać miłość i zaangażowanie wszystkim, którzy są przesiedleni i zmuszeni do ucieczki z rodzinnych stron. W tym kontekście kardynał, jako przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), skrytykował politykę wobec uchodźców. „W tej kwestii Europa ma zimne serce i nie rozumie już trudnej sytuacji ludzi” – stwierdził kardynał i dodał, że „jeśli chcemy wyznawać wiarę, to musimy mieć szeroko otwarte serce, żeby pomóc wszystkim”.

>>> Kard. Jean-Claude Hollerich: polityka UE postrzega Kościół jako autorytet moralny

fot. unsplash

Ale Europa osiągnęła również wielkie rzeczy, a Karol Wielki byłby zadowolony z Unii Europejskiej” – powiedział kard. Hollerich. Jego zdaniem „mały kompromis między państwami jest lepszy niż wrogość”. Chrześcijanie muszą wpuścić do swojego życia Boga oraz radość Ewangelii i wiary – powiedział arcybiskup Luksemburga podkreślając, że „smutną miną i moralizatorskim palcem nie przekonamy nikogo”.

Karol Wielki, który stworzył pierwsze europejskie imperium od czasu upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego, jest czczony jako twórca podstaw Europy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze