fot. unsplash

Europejska Federacja Rodzin Katolickich: rodzina źródłem odzyskania równowagi po pandemii

Europejska Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich (FAFCE) w specjalnej rezolucji wzywa wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej do pilnego zainwestowania w politykę demograficzną i rodzinną w celu zapewnienia Europie zrównoważonej przyszłości po pandemii.

Zarząd FAFCE wzywa wszystkie państwa członkowskie UE do umieszczenia polityki demograficznej i rodzinnej w centrum planu naprawy gospodarczej Unii Europejskiej. Winno to być realizowane poprzez:

fot. unsplash

  1. Uznanie wsparcia dla rodzin z dziećmi za najwyższy priorytet w budowie następnego pokolenia: szybkie rozwiązania mają kluczowe znaczenie dla zapobiegania zubożeniu rodzin i stanowi sprawiedliwe uznanie ich zaangażowania w czasie pandemii.
  2. Przyjęcie nowego paradygmatu w celu umieszczenia rodziny i stowarzyszeń rodzinnych w centrum długoterminowej polityki w Europie: polityka rodzinna nie powinna być traktowana jako wydatek, lecz raczej jako inwestycja w tworzenie kapitału ludzkiego dla przyszłości Europy.
  3. Włączenie przemian demograficznych do „podwójnej transformacji” zielonej i cyfrowej oraz promowanie tej potrójnej transformacji na rzecz zrównoważonej Europy: zrównoważony rozwój nie jest możliwy bez utrzymania go przez następne pokolenie, czyli dzieci. Konieczne są szybkie działania polityczne mające na celu odwrócenie tendencji demograficznych dotyczących urodzeń, w momencie gdy rodziny dotknięte są niepewnością i problemami finansowymi. Potrzebne są zachęty finansowe dla kobiet spodziewających się dziecka i rodzin z dziećmi. Pomoc powinna być na tyle duża, aby myśl o aborcji nie miała racji bytu.
  4. Docenienie i wspieranie prac stowarzyszeń rodzin, które tworzą skuteczne działania na rzecz solidarności, edukacji i formacji: poprawiają i utrwalają relacje interpersonalne w ramach małżeństwa, rodziny i poszczególnych osób. Sieci te rozpoznają potrzeby i reprezentują rodziny, w oparciu o rzeczywiste dane mogą dostarczać innowacyjnych i konkretnych rozwiązań w odpowiedzi na wyzwania demograficzne.
  5. Promowanie solidarności międzypokoleniowej: wszystkie pokolenia są od siebie wzajemnie zależne i troszczą się o siebie nawzajem. Trzeba podnieść rangę opieki domowej i paliatywnej. Osoby starsze są bogactwem dla naszych wspólnot, ich mądrość musi być uznana i doceniania, dzieci chronione i otoczone opieką, aby mogły dorastać w bezpiecznym środowisku, a rodzice wspierani w ich odpowiedzialności w zakresie opieki.

fot. unsplash

>>> Abp Paglia: rodzina w centrum troski Kościoła

Początki organizacji sięgają roku 1991, kiedy to część stowarzyszeń uzgodniła wspólną kartę i przepisy, a w 1994 podpisano regulamin stowarzyszenia. W 1997 stowarzyszenie przekształciło się w federację o obecnej nazwie i zostało zarejestrowane w Strasburgu. W 2001 Rada Europy uznała FAFCE za organizację pozarządową o statusie partycypacyjnym, a w 2002 federacja uzyskała zezwolenie na składanie skarg zbiorowych w ramach Europejskiej Karty Społecznej. W 2009 otwarto jej siedzibę w Brukseli. W październiku 2019 federacja przyjęła w Brukseli rezolucję w sprawie Europejskiego Paktu na rzecz Dzietności. Celem działania federacji jest wpływanie na instytucje państwowe i europejskie celem uznania roli rodziny w służbie całemu społeczeństwu poprzez podejmowanie określonych działań demograficznych. Cel ten wsparto manifestem „Silniejsze rodziny dla kwitnących społeczeństw”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze