Zdjęcie: migranci jedzący ciepły posiłek w Belgradzie. fot. EPA/KOCA SULEJMANOVIC

Europejskie episkopaty przypominają: godność człowieka jest najważniejsza

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) wezwała państwa członkowskie Unii Europejskiej, by postawiły godność człowieka w centrum swej polityki azylowej.

fot. comece.eu


Gremium przypomniało też, że istnieją „prawne zobowiązania, których należy przestrzegać” w stosunku do osoby, która szuka międzynarodowej ochrony w danym państwie. COMECE odniosła się do niedawno opublikowanego unijnego raportu nt. udzielania azylu. Wynika z niego, że w 2018 r. w 28 państwach UE złożono 664 480 wniosków o azyl, czyli 10% mniej niż w 2017 r. 1/3 próśb dotyczyła osób małoletnich.

fot. wikipedia


3/4 wniosków złożono w Niemczech, Francji, Grecji, we Włoszech i w Hiszpanii. Natomiast państwami, w których wpłynęło ich najwięcej w stosunku do liczby mieszkańców były: Cypr, Grecja, Malta, Liechtenstein i Luksemburg. Pozytywnie rozpatrzono 39% wniosków (7% mniej niż rok wcześniej).

fot. COMECE, Twitter


– Ochrona międzynarodowa jest konkretnym narzędziem solidarności z tymi, którzy doznają prześladowań i przemocy we własnym kraju – przypomina COMECE. I zachęca państwa członkowskie UE do postawienia godności człowieka w centrum swej polityki azylowej oraz decyzji sądowych i administracyjnych”.
Zobacz także
Wasze komentarze