Ewangelicy wysłali świąteczne paczki dla dzieci

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ponad 5,5 tys. paczek świątecznych wysłano dzieciom z Ukrainy, Białorusi i Rumunii – poinformowała PAP w środę zastępca dyrektora Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Bożena Giemza.

Dary przygotowano w całej Polsce w ramach akcji „Prezent pod choinkę”.

Jak wyjaśniła Giemza, idea akcji wywodzi się z pomocy, którą Polacy otrzymywali w latach 80. z krajów Europy Zachodniej i ze Stanów Zjednoczonych. Dostawali wtedy – czasem tylko raz w roku – paczki z podstawowymi artykułami. „Były one źródłem radości i nadziei, dowodem, że są ludzie, którzy żyją lepiej i przejmują się losem innych” – zaznaczyła Giemza.

W tym roku – poinformowała Giemza – podobnie jak w latach poprzednich, prezenty zbierano w całej Polsce – od Szczecina, przez Białystok, Lublin, Gorzów Wielkopolski, Wrocław, Świdnicę, po Kraków i Cieszyn. Akcję pilotowało ponad 130 wolontariuszy – koordynatorów lokalnych, którymi byli m.in. nauczyciele i duchowni. Od połowy listopada wszystkie paczki zwożono do Dzięgielowa, aby przygotować je do transportu za granicę. Jak co roku, pomocą służyli wolontariusze, wśród nich parafianie z Dzięgielowa i Pszczyny oraz młodzież ze szkół w Cieszynie i Skoczowie.

Giemza podkreśliła, że prezenty trafiają do dzieci, którymi opiekują się lokalne organizacje społeczne i parafie. Akcja ma charakter ekumeniczny, paczki są wręczane dzieciom różnych wyznań, m.in. ewangelickiego, rzymskokatolickiego i grekokatolickiego.

Od 2001 roku akcja prowadzona jest we współpracy z Diakonią Polską i śląskim oddziałem Joannici Dzieło Pomocy. W ciągu 16 lat, dzięki ofiarodawcom z całej Polski, ubogim dzieciom rozdano ponad 70 tys. świątecznych paczek.

Ewangelicy wysłali świąteczne paczki dla dzieci
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze