epa06401049 Filipinos on makeshift raft wade on floodwater in Taguig city, south of Manila, Philippines, 21 December 2017. State weather bureau, the Philippine Atmospheric Geophysical and Astronomical Services Administration (PAGASA) raised storm signals over Mindanao provinces as tropical storm Tembin expected to landfall. The National Disaster Risk Reduction Management Council (NDRRMC) warned travelers for Chistmas holidays to monitor advisories on the possible cancellation of trips, to avoid the influx of passengers. EPA/FRANCIS R. MALASIG Dostawca: PAP/EPA.

Filipiny: 133 ofiary burzy tropikalnej

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Do 133 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi i lawin błotnych w następstwie burzy tropikalnej Tembin, która w piątek nawiedziła południowe Filipiny, zwłaszcza wyspę Mindanao – poinformowała w sobotę filipińska policja, na którą powołuje się agencja AFP.

Najnowszy bilans ofiar potwierdzono po wydobyciu z rzeki Salog 36 ciał – precyzuje policja.

Wcześniej służby ds. katastrof naturalnych i policja, na które powoływał się Reuters, informowały o 85 ofiarach śmiertelnych i 64 zaginionych. Associated Press, także powołując się na filipińskie władze, pisze z kolei o co najmniej 75 ofiarach śmiertelnych i 58 zaginionych.

Żywioł najbardziej dotknął prowincje Lanao del Norte i Lanao del Sur, a także półwysep Zamboanga w południowo-zachodniej części Mindanao.

Około 12 tys. osób musiało opuścić swoje domy i szukać schronienia na wyżej położonych terenach. Tysiące osób utknęło na lotniskach z powodu odwołania wielu połączeń, a także w portach, ponieważ straż przybrzeżna zakazała promom wychodzenia w morze. W okresie przedświątecznym wielu mieszkańców Filipin podróżuje, by spotkać się z rodzinami.

Niezwykle gwałtownym opadom deszczu towarzyszył wiatr osiągający prędkość 125 km/godz. Wichura nasiliła się nad Morzem Sulu, międzywyspowym morzem w zachodniej przyrównikowej części Oceanu Spokojnego, i poruszała się na zachód z prędkością 20 km/h – podaje agencja Reutera. W wielu rejonach wystąpiły lokalne, błyskawiczne powodzie i lawiny błotne. Synoptycy przewidują, że do poniedziałku sytuacja pogodowa powinna się poprawić.

Do usuwania skutków nawałnicy i pomocy poszkodowanym zmobilizowano wojsko, policję i wolontariuszy.

Filipiny są często nawiedzane przez tajfuny i nawałnice, ale rzadko przechodzą one nad wyspą Mindanao zamieszkaną przez 20 mln ludzi. W zeszłym tygodniu po uderzeniu tajfunu w środkowych Filipinach zginęło według różnych źródeł od 46 do ponad 50 osób, zaginęło 31 osób, a zniszczeniu uległo ponad 10 tys. domów.

Fot. EPA/FRANCIS R. MALASIG 

Filipiny: 133 ofiary burzy tropikalnej
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze