epa05706642 Filipino devotees jostle to reach the statue of the Black Nazarene during the procession at the Jones bridge in Manila, Philippines, 09 January 2017. The feast of the Black Nazarene is one of the most celebrated religious events in the predominantly Catholic Philippines, where more than 80 percent of the population professes the faith. The wooden statue, crowned with thorns and bearing a cross, is believed to have been brought from Mexico to Manila in 1606 by Spanish missionaries. The ship that carried it caught fire, but the charred statue survived and was named the Black Nazarene. Dostawca: PAP/EPA.

Filipiny: 1,5 mln ludzi w procesji Jezusa Nazareńskiego w Manili

1,5 miliona ludzi uczestniczyło w poniedziałek na ulicach stolicy Filipin Manili w procesji, w której niesiona jest XVII-wieczna figura Jezusa Nazareńskiego upadającego pod krzyżem w drodze na Golgotę. Wprowadzono silne środki bezpieczeństwa.

Procesyjną platformę ciasno otaczali ludzie, którzy stłoczonym wokół figury wolontariuszom rzucali ręczniczki, by otarli nimi Chrystusa Nazreńskiego i jego krzyż, aby w ten sposób nabrały cudownych właściwości uzdrowicielskich i sprowadzania powodzenia.

W tej największej na Filipinach procesji mężczyźni niosący platformę z figurą idą na znak pokory boso.

Uczestników procesji ochotnicy ze straży pożarnej polewali wodą z węży gaśniczych, aby w ten sposób przynieść im ochłodę.

Jak zapowiedziało wcześniej wojsko, w poniedziałek ze względów bezpieczeństwa zagłuszane były sygnały telefonii komórkowej i trasę procesji ogłoszono strefą wolną od lotów. Decyzję podjęto z uwagi na obawy przed zamachem terrorystycznym ze strony zwolenników ekstremisty zabitego w zeszłym tygodniu.

Zakazano na 48 godzin przed i po procesji noszenia broni, plecaków i puszczania dronów. Przebiegu procesji strzegły tysiące policjantów i żołnierzy, a dachy pobliskich budynków obsadzono na wszelki wypadek snajperami.

Mohammad Jaafar Maguid, przywódca niewielkiego ugrupowania islamistycznego Ansar Al-Khilafah Philippines, zginął w czwartek w strzelaninie z policją w prowincji Sarangani, a trzech jego towarzyszy zostało ujętych. W sobotę zginęli niezidentyfikowany cudzoziemiec powiązany z tym ugrupowaniem i mieszkanka Filipin, którzy usiłowali cisnąć grantem w policjantów, aby umknąć przed aresztowaniem.

Figura Chrystusa w złotej koronie cierniowej z trzema wielkimi promieniami w ikonografii hiszpańskiej symbolizującymi Trójcę św., została sprowadzona do Manili z Meksyku przez hiszpańskich misjonarzy w 1606 roku. Wykonana jest z ciemnego drewna i nazywana Czarnym Nazreńczykiem. Według legendy na wiozącym ją statku wybuchł pożar i stąd wziął się ciemny kolor rzeźby.

Figura, ozdobiona peruką, zwyczajem hiszpańskim przebierana jest (pięć raz w roku) w szaty – aksamitną tunikę czerwoną lub fioletową ze złotymi haftami oraz koronkowym kołnierzem i mankietami. W pasie przepasana jest złotym pasem z wytłoczonym napisem „Nazareno”, a w dłoni trzyma łańcuch ze złotymi kulami na pamiątkę biczowania.

Figura bierze też udział w procesji wielkopiątkowej. Procesja 9 stycznia jest pamiątką uroczystej translacji (przeniesienia) figury Nazareńczyka w 1787 roku do bazyliki mniejszej w Quiapo, gdzie odtąd jest przechowywana. Uroczystości procesyjne trwają często niemal cała dobę. W zeszłym roku procesja miała 7 km długości.

ZOBACZ GALERIĘ

foto. PAP/EPA/ROLEX DELA PENA

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze