fot. YouTube

Finlandia zrobiła sobie prezent na stulecie niepodległości [ZOBACZ]

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jestem zawiedziony tym, w jaki sposób świętujemy stulecie odzyskania niepodległości. Nie potrafimy choćby na moment wznieść się ponad kłótnie i spory. Okazuje się, że sporo moglibyśmy nauczyć się od Finów, którzy wybudowali sobie niezwykły prezent – nowoczesną bibliotekę.

Rząd Finlandii szeroko konsultował przygotowywany projekt. Uzyskał on niemal jednoznaczne poparcie obywateli oraz wszystkich opcji politycznych w kraju. Nosi nazwę Helsińskiej Biblioteki Centralnej „Oodi”. Piękny gmach będzie znajdował się w centrum Helsinek, w pobliżu siedziby fińskiego parlamentu. Budynek, którego uroczyste otwarcie ma się odbyć w grudniu tego roku, będzie miejscem nie tylko do czytania i wypożyczania książek, ale także kinem, studiem nagraniowym oraz miejscem, w którym można odrestaurować stare, analogowe nagrania. Finlandia może poszczycić się jednym z najwyższych współczynników czytelnictwa na świecie. Pięć i pół miliona Finów wypożycza rocznie prawie 69 milionów książek.

fot. YouTube

Taki prezent na stulecie odzyskania niepodległości to wyraz dojrzałości społeczeństwa, które dba o dziedzictwo narodowe oraz kulturę. U nas niestety mamy kłótnie, czego efektem jest brak wspólnych obchodów. Możemy tylko pomarzyć o takich inicjatywach jak w Finlandii. 

źródło: noizz.pl

Finlandia zrobiła sobie prezent na stulecie niepodległości [ZOBACZ]
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze