Fot. EPA/WMOF2018/Maxwell Photography

Franciszek: błagam Boga o wybaczenie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
O swojej modlitwie za irlandzkie rodziny, ofiary nadużyć duchowieństwa, a także w intencji pokoju w Irlandii Północnej zapewnił Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” w Knock. To najważniejsze irlandzkie sanktuarium jest położone w zachodniej części kraju, kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Irlandią Północną.

Na wstępie Franciszek wyznał, że w Kaplicy Objawienia powierzył wstawiennictwu Matki Bożej wszystkie rodziny świata, a szczególnie rodziny irlandzkie. Zachęcił, by były one „bastionami wiary i dobroci, które zgodnie z najlepszymi tradycjami narodu, będą odporne na to wszystko, co chciałoby pomniejszyć godność mężczyzny i kobiety stworzonych na obraz Boga i powołanych do wzniosłego przeznaczenia życia wiecznego”.

Papież powierzył Matce Bożej wszystkich cierpiących, a zwłaszcza ofiary nadużyć popełnionych przez członków Kościoła. „Nikt z nas nie może uwolnić się od wzruszenia z powodu losów osób małoletnich, które doznały wykorzystania, zostały okradzione z niewinności i opuszczone z bliznami bolesnych wspomnień. Ta otwarta rana rzuca nam wzywanie by być stanowczymi i zdecydowanymi w poszukiwaniu prawdy i sprawiedliwości. Błagam Pana o przebaczenie za te grzechy, za zgorszenie i zdradę dostrzegane przez wielu członków rodziny Bożej. Proszę naszą Matkę Najświętszą, by wyjednała uzdrowienie osobom, które zaznały nadużyć i umocniła wszystkich członków rodziny chrześcijańskiej w stanowczym postanowieniu, by nigdy nie pozwolić, aby takie sytuacje się zdarzały” – stwierdził Ojciec Święty.

Franciszek nawiązał także do sytuacji w pobliskiej Irlandii Północnej. „Z wdzięcznością za postępy ekumeniczne oraz znaczny wzrost przyjaźni i współpracy między wspólnotami chrześcijańskimi, modlę się, aby wszyscy uczniowie Chrystusa stale kontynuowali wysiłki na rzecz postępu procesu pokojowego i budowania harmonijnego i sprawiedliwego społeczeństwa dla dzieci dnia dzisiejszego” – powiedział papież.

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty skierował pozdrowienie do więźniów i podziękował szczególnie autorom skierowanego do niego listu. Zapewnił ich o swej bliskości i modlitwie.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze