epa06704706 Pope Francis caresses a baby as he arrives at the Madonna del Divino Amore Sanctuary (Our Lady of Devine Love) for the recital of the Holy Rosary at the beginning of the Marian month, the month dedicated by the Catholic Church to the Virgin Mary, in Rome, Italy, 01 May 2018. EPA/ANGELO CARCONI Dostawca: PAP/EPA.

Franciszek: dziękujmy za dar chrztu św.

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Do okazania wdzięczności za sakrament chrztu św. zachęcił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Kontynuując cykl katechez o tym sakramencie papież mówił o znaczeniu wody chrzcielnej, wyrzeczeniu się szatana i wyznania wiary.

Mówiąc o wodzie używanej w sakramencie chrztu św. Franciszek przypomniał, że jest ona źródłem życia i zdrowia, a jej brak powoduje zamieranie wszelkiej płodności. Może być również przyczyną śmierci, ale może też obmywać, przemywać, oczyszczać. Papież podkreślił, że chociaż w chrzcie jesteśmy obmywania wodą, to jednak grzechy gładzi Duch Święty. Dlatego prosimy Boga, aby zesłał na wodę chrzcielną łaskę Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał. 

Omawiając następnie wyrzeczenie się szatana i wyznanie wiary Ojciec Święty zaznaczył, że „na ile mówię «nie» propozycjom diabła – tego, który dzieli – na tyle jestem w stanie powiedzieć «tak» Bogu, który wzywa mnie, bym upodobnił się do Niego w myślach i czynach. Nie można przylgnąć do Chrystusa stawiając warunki. Konieczne jest oderwanie się od pewnych więzów, aby móc naprawdę podjąć inne. Trzeba zerwać mosty, pozostawiając je za sobą, aby podjąć nową Drogę, którą jest Chrystus” – stwierdził Franciszek.

Jednocześnie „Kiedy zanurzamy rękę w wodzie święconej i czynimy znak krzyża, pomyślmy z radością i wdzięcznością o chrzcie, który otrzymaliśmy i odnówmy nasze „Amen”, aby żyć jako zanurzeni w miłości Trójcy Świętej” – zachęcił Ojciec Święty na zakończenie swej katechezy.

Fot. EPA/ANGELO CARCONI

Franciszek: dziękujmy za dar chrztu św.
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze