Papież Franciszek radzi, jak korzystać z Internetu
Na wstępie ojciec święty przypomniał, że człowiek nie chce trwać w samotności i powołany jest do życia we wspólnocie. Następnie zauważył, że sieć, stanowiąc niezwykłą możliwość dostępu do wiedzy, może być także jednym z miejsc najbardziej narażonych na dezinformację oraz świadome i celowe zniekształcenie faktów i relacji międzyosobowych, które często przybierają formę kompromitowania.
>>>Błogosławieństwa papieskie przez Internet
Podkreślił, że sieci społecznościowe nadają się również do manipulacyjnego wykorzystywania danych osobowych, mającego na celu uzyskanie korzyści politycznych lub ekonomicznych. Przytoczył dane wskazujące, iż co czwarty młody człowiek brał udział w epizodach cyberprzemocy.
Franciszek zauważył, że sieć (Internet) działa dzięki partnerstwu wszystkich elementów, a jednocześnie przypomina figurę wspólnoty. Wymaga ona wzajemnego słuchania i dialogu opartego na odpowiedzialnym używaniu języka. Niestety często wirtualna wspólnota społecznościowa nie charakteryzuje się silnymi więzami i cechuje ją silny indywidualizm, zamiast promować spotkanie z innymi, może powiększyć naszą samoizolację. Zatem sieć ukazuje poważny rozłam w strukturze relacyjnej społeczeństwa, rozdarcie, którego nie możemy lekceważyć.
>>>Papież uruchomił platformę Click to Pray
Ojciec święty zachęcił do rozważenia słów apostoła Pawła, który przypomniał, że „jesteśmy nawzajem dla siebie członkami” (Ef 4, 25). Wynika stąd, że „obowiązek strzeżenia prawdy wynika z potrzeby nie zaprzeczania wzajemnej relacji komunii. Prawda objawia się w komunii. Natomiast kłamstwo jest samolubną odmową uznania własnej przynależności do ciała. Jest odmową dania siebie innym, tracąc w ten sposób jedyną drogę do odnalezienia siebie” – czytamy w papieskim orędziu.
Franciszek wskazał, że tekst św. Pawła pomaga nam, by nie postrzegać osób jako potencjalnych konkurentów, ale traktować także nieprzyjaciół jako osoby. Zauważył, że zdolność do życzliwości i komunikacji między ludźmi ma swoją podstawę w komunii miłości pomiędzy Osobami Boskimi, tym bardziej, że nosimy w sercu tęsknotę za życiem w komunii, przynależności do wspólnoty. Papież podkreślił, że prawdziwe bycie człowiekiem, osobą, wymaga utrzymywania relacji z innymi. „Autentyczna droga humanizacji prowadzi od jednostki, która postrzega drugiego jako rywala, do osoby, która uznaje go za towarzysza podróży” – czytamy w orędziu.
>>>Internet: ludzie nowego kontynentu
Ojciec święty podkreślił, że korzystanie z sieci społecznościowej powinno dopełniać spotkanie osobowe, służąc pogłębieniu więzi wspólnotowej w rodzinie czy Kościele, otwierając drogę do dialogu, spotkania, uśmiechu, wyrazów czułości. Franciszek zaznaczył, że chcemy sieci która nie jest stworzona, by pochwycić w pułapkę, ale aby wyzwalać, aby strzec wspólnoty wolnych osób.
Na zakończenie stwierdził: „Sam Kościół jest siecią utkaną przez komunię eucharystyczną, w której jedność nie opiera się na «polubieniach», lecz na prawdzie, na «amen», z którym każdy przylgnął do Ciała Chrystusa, przyjmując innych”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |