fot. misyjne.pl

Biskup zakazał przemówień podczas pogrzebów

Biskup wyjaśnił, że nowe wytyczne mają ochronić chrześcijański charakter pogrzebu przed smutnym przesłaniem.

Decyzję podjął biskup Julian Ruiz Martorell z diecezji Huesca (w północno-wschodniej Hiszpanii). Zakaz dotyczy przemówień podczas pogrzebów organizowanych w podległych jego jurysdykcji katolickich parafiach. W komunikacie opublikowanym na stronie diecezji ordynariusz wyjaśnił, że nowe zasady będą obowiązywały od 1 października.

Zdjęcie: bp Julian Ruiz Martorell, fot. domena publiczna

Pogrzeb nie może być do końca smutny

Duchowny zaznaczył, że zakazy mają służyć utrzymaniu idei pogrzebu jako wydarzenia nawiązującego do zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, a więc radosnego dla chrześcijan. Zakaz dotyczy wygłaszania przemówień, odczytywania listów pożegnalnych oraz podziękowań. W parafiach diecezji Huesca zabroniono też mów podsumowujących życie zmarłego oraz pochwał na jego temat. „Należy również unikać włączania do rytuału pogrzebowego nieadekwatnych czytań, muzyki oraz śpiewów” – napisano w
dekrecie.

>>> Na czym polega zmartwychwstanie?
 

fot. unsplash

Kontynuacja życia po śmierci

Biskup Martorell wyjaśnił, że nowe zasady obowiązujące w diecezji podczas pogrzebu mają nieść przesłanie kontynuacji życia po śmierci i “głoszenia życia wiecznego”. Hiszpański ordynariusz zaznaczył, że konieczne jest “wyrażenie poprzez pogrzeb komunii zmarłego z resztą wiernych”. Dodał, powołując się na Katechizm Kościoła Katolickiego, że choć w ciągu wieków chrześcijanie zmieniali formę sprawowania obrzędów pogrzebowych, to jednak zawsze przesłanie pogrzebu niosło nadzieję na życie po śmierci.

>>> Pogrzeb to część życia

Forma grzebania chrześcijan ulegała zmianom w zależności od czasu i miejsca, ale wiara w zmartwychwstanie osób umierających pozostała niezmienna (bp Julian Ruiz Martorell).

fot. misyjne.pl

63-letni biskup wyjaśnił, że jego dekret ma przywrócić ład w ceremonii pogrzebu, która powinna wyrażać sens ludzkiej śmierci, a jednocześnie dystansować się od traktowania jej w sposób nihilistyczny.

>>> Po co żałoba?

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze