Franciszek ma specjalną prośbę do wszystkich Polaków
Oto słowa ojca świętego skierowane do Polaków:
Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, historia Kościoła od samego początku jest związana z ewangelizacją przez głoszenie Słowa, troskę o biednych i wierność Chrystusowi aż do męczeństwa. Prośmy Pana, abyśmy i my mogli żyć życiem pełnym, dając świadectwo i przyjmując męczeństwo codziennej wierności Ewangelii i Chrystusowi. Z serca wam błogosławię!
Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:
Za pośrednictwem Księgi Dziejów Apostolskich nadal śledzimy drogę Ewangelii w świecie. Święty Łukasz ukazuje z wielkim realizmem zarówno owocność tej podróży, jak i pojawienie się pewnych problemów w łonie wspólnoty chrześcijańskiej.
Mając ich świadomość, Apostołowie rozpoczynają proces rozeznania i poszukiwania rozwiązań. Pierwszym krokiem było rozdzielenie zadań tak, aby w obrębie ciała kościelnego mógł mieć miejsce spokojny rozwój i by nie zaniedbać zarówno głoszenia Ewangelii, jak i troski o najuboższych członków. Sami koncentrują się na głoszeniu Słowa Bożego, zaś do posługi potrzebującym wyznaczają „siedmiu mężów… cieszących się dobrą sławą, pełnych Ducha i mądrości!” (Dz 6, 3).
>>> Mamy wakacyjne przesłanie papieża do Polaków
Wśród tych siedmiu „diakonów” wyróżniają się szczególnie Szczepan i Filip. Ewangelizacyjna działalność Szczepana napotyka najbardziej zawzięty opór, do tego stopnia, że jego przeciwnicy uciekają się do oszczerstwa i fałszywego świadectwa, aby oskarżyć go przed Sanhedrynem. Przy tej okazji Szczepan głosi nową interpretację historii zbawienia skoncentrowanej na Chrystusie. Pascha Jezusa, który umarł i zmartwychwstał jest kluczem całej historii przymierza. Szczepan potępia obłudę, z jaką traktowani byli prorocy i sam Chrystus. Powoduje to gwałtowną reakcję słuchaczy, a Szczepan zostaje skazany na ukamienowanie. Nie szuka dróg ucieczki, nie odwołuje się do osób, które mogłyby go ocalić, ale składa swoje życie w ręce Pana, przebaczając swoim oprawcom: „Panie, nie poczytaj im tego grzechu” (Dz 7,60).
Te słowa Szczepana uczą nas, że naszą tożsamość dzieci Bożych ujawniają nie tyle piękne słowa, ile powierzenie życia w ręce Ojca, przebaczanie tym, którzy nas obrażają, i zdolność do dawania świadectwa o miłości Boga aż do końca.
W dzisiejszej audiencji udział więzili między innymi: pielgrzymi z parafii pw. Narodzenia NMP w Osielsku (diec. bydgoska); św. Benedykta w Tychach; Matki Bożej Częstochowskiej z Katowic – Podlesia; św. Józefa z Kielc; św. Anny z Ząbkowic Śląskich; Najświętszej Maryi Panny z Trzebiatowa i św. Józefa Oblubieńca NMP z Jenikowa (diec. szczecińsko-kamieńska); św. Maksymiliana M. Kolbe z Wrocławia; Świętej Trójcy ze Żmigrodu (arch. wrocławska); św. Wincentego a Paulo z Kunowic (diec. zielonogórsko-gorzowska); Trójcy Świętej z Żeliszewa (diec. siedlecka); św. Otylii z Rędzin (arch. częstochowska); Wszystkich Świętych z Rybitw (arch. lubelska); w Tokarach i Skęczniewie; Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego w Tumie Łęczyckim; ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Czterolistna Koniczynka” z Lisiej Góry; z parafii św. Priscilli w Chicago (USA); z Centrum Duszpasterskiego przy kościele akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach; Grupa modlitewna Ojca Pio z parafii św. Andrzeja Boboli ze Świdnicy; Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Uśmiech” z Kielc.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |