fot. EPA/Riccardo Antimiani

Franciszek: miłość musi zmierzać równocześnie i nierozłącznie ku Bogu i ku bliźniemu

„Miłość musi zmierzać równocześnie i nierozłącznie ku Bogu i ku bliźniemu” – stwierdził papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”. Komentując czytany dziś fragment Ewangelii (Mt 22, 34-40) papież podkreślił, że miłość Boga i miłość bliźniego stanowią główne przykazanie całego Prawa Bożego.

Franciszek zauważył, że pytanie postawione Panu Jezusowi przez faryzeuszów miało być zastawioną na Niego pułapką. Jednak posłużyło ono Jezusowi do ustanowienia dwóch zasad kardynalnych dla ludzi wierzących wszystkich czasów. „Po pierwsze, życie moralne i religijne nie może ograniczać się do lękliwego i wymuszonego posłuszeństwa, ale jego regułą musi być miłość. Drugą jest to, że miłość musi zmierzać równocześnie i nierozłącznie ku Bogu i ku bliźniemu. Jest to jedna z głównych nowości w nauczaniu Jezusa i uzmysławia nam, że nie jest prawdziwą miłością Boga to, co nie wyraża się w miłości bliźniego; i podobnie nie jest prawdziwą miłością bliźniego to, co nie czerpie z relacji z Bogiem” – stwierdził papież Franciszek.

Papież zaznaczył, że wszystkie przykazania muszą być odniesione do miłości Boga i bliźniego. „Miłość do Boga wyraża się przede wszystkim w modlitwie, a zwłaszcza w adoracji. A miłość bliźniego, która nazywa się także miłością braterską, polega na bliskości, słuchaniu, dzieleniu się, troszczeniu się o innych” – przypomniał Franciszek.

>>>Abp Ryś: jeśli się usunie miłość prawo traci sens [WIDEO]

Ojciec Święty podkreślił, że sprawdzianem naszej drogi nawrócenia i świętości jest zawsze miłość bliźniego. „Niech wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny otworzy nasze serca na przyjęcie „największego przykazania”, podwójnego przykazania miłości, które podsumowuje całe prawo Boże i od którego zależy nasze zbawienie” – powiedział papież.

Następnie wraz z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra odmówił modlitwę „Anioł Pański” i udzielił apostolskiego błogosławieństwa.

>>Papież zapowiedział konsystorz. Wśród nowych kardynałów nie ma Polaka

Papież ogłosił także nominację 13 nowych kardynałów:

Mario Grech (Malta),

Marcello Semeraro (Włochy),

Antoine Kambanda (Rwanda),

Wilton Daniel Gregory (USA),

Celestino Aós Braco (Chile),

Cornelius Sim (Brunei),

Augusto Paolo. Logiudice (Włochy),

Mauro Gambetti (Włochy),

J. Arizmendi (Meksyk),

S.M. Tommasi (Włochy),

R.aniero Cantalamessa (Włochy),

E. Feroci (Włochy),

J. Advincula (Fililipiny).

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze