epa05626595 Pope Francis (C) arrives for a special audience with the homeless people in Paul VI hall at the Vatican City, 11 November, 2016. Pope Francis invited around 6,000 poor people from across the world to an audience and mass service in the Vatican. EPA/ALESSANDRO DI MEO Dostawca: PAP/EPA.

Franciszek: o potrzebie cierpliwego znoszenia ludzi uciążliwych

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

O potrzebie cierpliwego znoszenia ludzi uciążliwych oraz pokory i prostoty w służeniu radą mówił dziś Ojciec Święty w swojej katechezie podczas audiencji ogólnej. Papież kontynuował cykl katechez poświęconych uczynkom miłosierdzia. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dziś około 22 tys. wiernych.

Franciszek zauważył, że często napotykamy osoby irytujące czy uciążliwe. Przypomniał, że sam Bóg musiał okazać miłosierdzie, aby znieść narzekania swojego ludu, jak to ukazuje na przykład Księga Wyjścia. „W ten sposób nauczył Mojżesza i lud także tego istotnego wymiaru wiary” – podkreślił papież. Jednocześnie Ojciec Święty zachęcił, abyśmy sami uczynili rachunek sumienia i zastanowili się, czy niekiedy nie jesteśmy uciążliwi dla innych.

Franciszek nawiązał także do wydarzenia z życia Pana Jezusa, gdy matka Jakuba i Jana domagała się od Niego zaszczytnych funkcji dla swoich synów w królestwie Bożym. Wskazał, że w tej sytuacji Pan Jezus staje się przykładem dwóch innych uczynków miłosierdzia wobec duszy: grzeszących napominać oraz nieumiejętnych pouczać. W tym kontekście wyraził uznanie dla pracy katechetów uczących dzieci podstaw wiary. „Nauczanie spojrzenia na to, co istotne jest decydującą pomocą, zwłaszcza w czasie takim jak nasz, który jak się zdaje zatracił swoją orientację i goni za doraźnymi przyjemnościami. Nauczanie odkrywania, czego chce od nas Pan, i jak możemy na to odpowiedzieć, oznacza wprowadzenie na drogę rozwoju w swoim powołaniu, będącej drogą prawdziwej radości” – stwierdził papież.

Ojciec Święty przestrzegł zarazem, by przy tej okazji nie czuć się lepszymi od innych, ale zastanowić się, czy postępujemy zgodnie z tym, czego sami nauczamy. „Niech Duch Święty pomoże nam być cierpliwymi w znoszeniu ludzi uciążliwych i pokornymi oraz prostymi w służeniu radą” – powiedział na zakończenie swojej katechezy Franciszek.

Franciszek: o potrzebie cierpliwego znoszenia ludzi uciążliwych
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze