EPA/CLAUDIO PERI

Franciszek: oto pierwszy warunek radości chrześcijańskiej

Pierwszym warunkiem radości chrześcijańskiej jest zaprzestanie skupiania się na sobie i umieszczanie Jezusa w centrum – powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Papież przypomniał, że zaproszenie do radości jest charakterystyczne dla okresu Adwentu, a ten wymiar życia chrześcijańskiego wyłania się szczególnie w dzisiejszą trzecią niedzielę, której liturgii rozpoczyna się od słów św. Pawła: „Radujcie się zawsze w Panu” (Flp 4, 4, 5). Jej powodem jest bliskość Pana Jezusa.

Pierwszy warunek radości chrześcijańskiej

Następnie Franciszek odniósł się do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (J 1, 6-8, 19-28), którego głównym bohaterem jest św. Jan Chrzciciel, pierwszy świadek Jezusa, który nigdy nie skierowywał uwagi ku sobie, lecz Temu, który miał przyjść. – Oto pierwszy warunek radości chrześcijańskiej: przestać skupiać się na sobie a umieścić w centrum Jezusa – stwierdził Ojciec Święty. – To ten sam dynamizm miłości, który prowadzi mnie do wyjścia z własnych ograniczeń, nie po to aby się zagubić, ale odnaleźć siebie, dając siebie, szukając dobra drugiego – dodał papież.

>>> Św. Jan Chrzciciel – pierwszy święty czczony w całym Kościele

Fot. EPA/Riccardo Antimiani

To wzór dla każdego kto chce sensu życia

Franciszek podkreślił znaczenie i aktualność świadectwa Jana Chrzciciela. Zaznaczył, że jest ono wzorcem dla każdego, kto chce szukać sensu swojego życia i znaleźć prawdziwą radość, a zwłaszcza dla tych, którzy w Kościele są powołani do głoszenia innym Chrystusa. – Mogą to uczynić tylko zapominając o sobie, odrywając się od światowości, nie przyciągając osób do siebie, lecz kierujące je do Jezusa – zaznaczył Ojciec Święty.

Na zakończenie papież wskazał, że wszystko to zostało zrealizowane w pełni w Dziewicy Maryi. – W milczeniu oczekiwała na słowo zbawienia Boga; wysłuchała go, przyjęła, poczęła. W niej Bóg stał się bliskim. Dlatego Kościół nazywa Maryję „Przyczyną naszej radości” – przypomniał Franciszek przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze