fot. EPA/VATICAN MEDIA

Franciszek przyjął krewnych zakładników przetrzymywanych przez Hamas

Papież Franciszek przyjął w poniedziałek na audiencji grupę rodzin izraelskich zakładników, porwanych przez palestyński Hamas 7 października zeszłego roku. Podczas spotkania w bibliotece Pałacu Apostolskiego trzymali oni w rękach duże zdjęcia swoich bliskich.

Krewni zakładników przybyli do Rzymu razem z izraelskim ministrem spraw zagranicznych Israelem Katzem. On zaś spotkał się z szefem watykańskiej dyplomacji arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem. Do spotkania papieża z przedstawicielami rodzin Bibas, Berger, Dalal, Miran, Nimrodi doszło pół roku po ataku terrorystów z Hamasu na Izrael, w trakcie którego uprowadzonych zostało 240 osób. W niewoli przebywa nadal ponad 130 zakładników.

Portal Vatican News przypomniał, że 22 listopada 2023 roku papież przyjął na dwóch osobnych audiencjach krewnych izraelskich zakładników oraz grupę Palestyńczyków, których bliscy przebywają w Strefie Gazy. Franciszek wielokrotnie apelował o uwolnienie porwanych. 

Trwająca od sześciu miesięcy wojna w Strefie Gazy jest najkrwawszą odsłoną toczonego od ponad siedmiu dekad konfliktu między Izraelczykami a Palestyńczykami. Prowadzona przez Izrael operacja wojskowo uważana jest także za jeden z najbardziej śmiercionośnych konfliktów XXI wieku.

fot. PAP/EPA/KENA BETANCUR

Rządzący od 2007 r. Strefą Gazy Hamas, czyli palestyński ruch narodowo-wyzwoleńczy i islamistyczny, przeprowadził 7 października 2023 r. serię ataków terrorystycznych w południowym Izraelu. Ponad 253 osób zostało wziętych do niewoli. W atakach zginęło ponad 1200 osób. Terroryści zabili m.in. ponad 300 młodych ludzi biorących udział w festiwalu muzyki elektronicznej. W kilku kibucach doszło do masakr mieszkańców, w tym małych dzieci. W niektórych przypadkach ofiary były również gwałcone. Z niemal całego świata płynęły do Izraela kondolencje i wyrazy wsparcia.

W odpowiedzi na największy atak terrorystyczny w swojej historii władze Izraela obiecały „zmiażdżyć i zniszczyć Hamas” oraz sprowadzić wszystkich zakładników do domu.

fot. PAP/EPA/KENA BETANCUR

W ciągu następnych dni przygotowano operacją wojskową Żelazne Miecze, w której izraelskie czołgi powoli i systematycznie przesuwały się z północy na południe Strefy Gazy w poszukiwaniu hamasowców, nie omijając żadnego zamieszkanego terenu. Według ONZ ponad 1,7 mln Palestyńczyków – z 2,3 mln mieszkańców terytorium – musiało opuścić swoje domy. Według danych palestyńskiego resortu zdrowia zginęło dotychczas ponad 33 tys. Palestyńczyków, z czego ponad 70 proc. stanowiły kobiety i dzieci. Strona izraelska informuje o 260 poległych żołnierzach.

Siły izraelskie usiłując zniszczyć infrastrukturę Hamasu bombardowały dzielnice mieszkaniowe, szpitale i szkoły. Ok. 60 proc. wszystkich budynków w Strefie Gazy jest w ruinie, a większej części infrastruktury wodnej, elektrycznej, komunikacyjnej i zdrowotnej w Strefie nie da się już naprawić.

Papież wielokrotnie apelował o zawieszenie działań zbrojnych i zwiększenie udzielanej pomocy humanitarnej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze