EPA/ANGELO CARCONI

Franciszek: ta modlitwa musi być praktykowana szczególnie w chwilach trudnych

Na znaczenie modlitwy uwielbienia dla życia chrześcijańskiego zwrócił uwagę Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Zaznaczył, że w każdym położeniu możemy uwielbiać Boga, nawet pośród trudności i kryzysów. Papieska katecheza była transmitowana przez media z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Papież Franciszek wyszedł od wydarzenia krytycznego w życiu Jezusa, opisanego w 11 rozdziale Ewangelii św. Mateusza, gdy uczniowie po wielu znakach i cudach nie byli jeszcze pewni, czy jest On oczekiwanym Mesjaszem. Pan Jezus nie reaguje na to wyrzutami, lecz hymnem radości, że Ojciec objawił tajemnice królestwa Bożego prostaczkom. Uwielbienie wypływa z doświadczenia, iż czuje się „synem Najwyższego”, że Ojciec okazuje szczególną miłość maluczkim, którzy się otwierają i przyjmują Jego orędzie. – W przyszłości świata i w nadziejach Kościoła znajdują się «maluczcy»: ci, którzy nie uważają się za lepszych od innych, którzy są świadomi swoich ograniczeń i grzechów, którzy nie chcą panować nad innymi, którzy w Bogu Ojcu uznają siebie wszystkich za braci – wskazał Franciszek.

>>> Papież Franciszek o sytuacji w USA: przemoc jest samoniszcząca

EPA/VATICAN MEDIA

Ojciec Święty zachęcił, aby modlitwa Jezusa skłaniała nas do dostrzegania obecności i działania Boga, kiedy zdaje się, że zło przeważa i nie ma sposobu, aby je powstrzymać. Zaznaczył, że modlitwa uwielbienia Boga przyczynia się do naszego zbawienia. Musi być praktykowana nie tylko wtedy, gdy życie napełnia nas szczęściem, ale szczególnie w chwilach trudnych.

Papież zauważył, że również patron jego pontyfikatu, św. Franciszek z Asyżu ułożył swój hymn uwielbienia – „Pieśń słoneczną” pośród trudności. Był już niemal ślepy, nie brakowało kłótni i zbliżała się śmierć. W tej właśnie chwili „wysławia Boga za wszystko, za wszystkie dary stworzenia, a nawet za śmierć, którą odważnie udaje mu się nazwać «siostrą»” – wskazał.

– Święci i święte ukazują nam, że zawsze można uwielbiać Boga, w dobrej i złej doli, ponieważ Bóg jest wiernym przyjacielem – to jest podstawą uwielbienia: Bóg jest wiernym przyjacielem, a Jego miłość nigdy nie zawodzi. Jest On zawsze obok nas. Zawsze nas oczekuje – stwierdził papież Franciszek na zakończenie swojej katechezy.

Słowa do Polaków

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków.

Kościół w Polsce kontynuuje realizację trzyletniego programu duszpasterskiego zatytułowanego: „Eucharystia daje życie”.

Życzę Wam, abyście w nowym roku, z odnowionym zapałem, mogli pogłębiać tajemnicę Eucharystii jako centrum życia chrześcijańskiego. Z serca Wam błogosławię.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze