fot. EPA/CIRO FUSCO

Franciszek w Bangkoku: Bądźcie „budowniczymi gościnności”

– Dziś bardziej niż kiedykolwiek nasze społeczeństwa potrzebują „budowniczych gościnności”, mężczyzn i kobiet zatroskanych o integralny rozwój wszystkich narodów w łonie rodziny ludzkiej, która starałaby się o życie w sprawiedliwości, solidarności i braterskiej harmonii – powiedział Franciszek w Pałacu Rządowym w Bangkoku.
 
Podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusem dyplomatycznym podziękował rządowi tajlandzkiemu za wszelkie działania podejmowane na rzecz pomocy migrantom, ofiarom wyzysku, niewolnictwa, przemocy i wykorzystania.

Franciszek podziękował Królowi Ramie X i władzom za zaproszenie do odwiedzenia Tajlandii, kraju „strzegącego zwłaszcza tradycji duchowych i kulturowych przodków, takich jak gościnność” i złożył najlepsze życzenia „po ostatnich wyborach, które oznaczały powrót do normalnego procesu demokratycznego”.

>>> Kuzynka papieża powitała go na lotnisku w Bangkoku [ZDJĘCIA]

Papież wskazał na globalne problemy, przed którymi stoi dziś świat, które wymagają rozwijania stanowczego wysiłku na rzecz sprawiedliwości międzynarodowej i solidarności między narodami. Przypomniał o roli jaką Tajlandia odgrywa w Stowarzyszeniu Narodów Azji Południowo-Wschodnie ASEAN oraz o jej stałym zainteresowaniu krzewieniem współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej w tym regionie. Franciszek podkreślił, że Tajlandia jest państwem wielokulturowym, charakteryzującym się różnorodnością, uznającym znaczenie budowania zgody i pokojowego współistnienia wielu zamieszkujących ją grup etnicznych, okazując szacunek i uznanie dla różnych kultur, ugrupowań religijnych, filozofii i idei.

cały naród tajski entuzjastycznie powitał ojca świętego. fot. EPA/DIEGO AZUBEL

Papież zachęcał Tajów do „służby dobru wspólnemu” i zapewniając o swojej modlitwie za wszystkich mieszkańców kraju.

– Dziś bardziej niż kiedykolwiek nasze społeczeństwa potrzebują „budowniczych gościnności”, mężczyzn i kobiet zatroskanych o integralny rozwój wszystkich narodów w łonie rodziny ludzkiej, która starałaby się o życie w sprawiedliwości, solidarności i braterskiej harmonii – powiedział Franciszek. 

Papież przestrzegł także przed ignorowaniem kryzysu migracyjnego. Przypomniał, że sama Tajlandia, znana z gościnności udzielonej migrantom i uchodźcom, stanęła w obliczu tego kryzysu z powodu tragicznego napływu uchodźców z krajów sąsiednich. Wezwał wspólnotę międzynarodową do odpowiedzialnego i dalekowzrocznego rozwiązania problemu uchodźców i promocji bezpiecznej, uporządkowanej i uregulowanej migracji.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze