fot. EPA/VATICAN MEDIA

Franciszek: ważne jest przeciwstawianie się mafijnemu kolonializmowi kulturowemu

W dzień po zatrzymaniu w Hiszpanii jednego z szefów największej włoskiej mafii, Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli Antymafijnej Dyrekcji Śledczej (DIA).

Mafia od dziesięcioleci jest mroczną częścią krajobrazu społecznego Włoch. Dlatego przed 30 laty wyodrębniono z Prokuratury Generalnej specjalną jednostkę dochodzeniową, walczącą z tego rodzaju przestępczością zorganizowaną na terenie całego kraju.

Jak podkreślił Franciszek, pierwszymi ofiarami braku bezpieczeństwa i praworządności, są najsłabsi i wszyscy, których można nazwać „ostatnimi”. „Są współczesnymi niewolnikami, na których opierają się mafijne gospodarki”. Ważne jest, że państwo włoskie staje do walki z tymi, którzy wierzą w postęp przez przemoc i chciwość.

>>> Watykan: powołano grupę ds. ekskomuniki mafiosów

Włochy: protesty przeciwko przemocy mafii w Locri. fot. EPA/MARCO COSTANTINO

Działać!

„Dlatego apeluję do Was, abyście stanęli po stronie tych wszystkich osób, ofiar znęcania się, starając się zapobiegać i przeciwdziałać przestępczości. Ważne jest także przeciwstawianie się mafijnemu kolonializmowi kulturowemu, który przenika do tego stopnia, że stawanie się mafiosem jest częścią kultury, jest jak droga, którą trzeba przebyć. Nie! Nie można tego robić. To jest droga niewolnictwa. Dzięki Waszej pracy można tego uniknąć. Trzeba dalej działać, także przez badania, studia i działania edukacyjne, mające na celu udowodnienie, że postęp cywilny, społeczny i ekologiczny nie wynika z korupcji, chciwości i przemocy, które są DNA mafii i organizacji przestępczych, ale ze sprawiedliwości, wolności, uczciwości i solidarności – powiedział Franciszek. – Zachęcam was do kontynuowania waszej pracy z entuzjazmem, pomimo obecności w tkance społecznej – także kościelnej – pewnych szarych stref, w których trudno jest dostrzec wyraźny dystans do starych, błędnych, a nawet niemoralnych sposobów działania. Nie ustawajcie w czułym i pełnym współczucia trwaniu u boku ludzi. Bądźcie coraz bardziej promotorami miłości zdolnej rodzić nowe relacje i ożywiać bardziej sprawiedliwy porządek przez ferment równości, sprawiedliwości i braterstwa”.

>>> Justyna Nowicka: męczennik, który nie bał się zabierać pieniędzy mafii 

Od półtora roku trwa proces 'Ndranghety, największej włoskiej mafii. Jej roczne dochody są szacowane na dziesiątki miliardów euro. Wczoraj wieczorem w Hiszpanii został zatrzymany jeden z przywódców tej organizacji przestępczej, Vittorio Raso, ścigany od 2016 r.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze