Francja: klasztory i opactwa otworzą się na młodych

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
W sobotę 6 października wiele klasztorów i opactw w całej Francji otworzy swe bramy przed młodymi z okazji rozpoczętego w Rzymie Synodu Biskupów poświęconego młodzieży, wierze i rozeznawaniu powołania.

Akcję tę pod nazwą „Przyjdź i zobacz” zaproponowały wspólnie Służba Mniszek (Service de Moniales – SdM) i Konferencja Monastyczna Francji (CMF) i jest ona przeznaczona dla osób w wieku 16-30 lat.

Ma to być kilkugodzinna propozycja dla młodych pod hasłem „Dzień dla ciebie, dzień dla Boga” – napisały klaryski na stronie SdM. Wyjaśniły, że początkowo ich zamiarem było umożliwienie młodym kontaktu z życiem zakonnym jako określoną rzeczywistością kościelną, często mało znaną. „Mniszki i mnisi podzielą się z nimi swym świadectwem i doświadczeniem oraz będą się starali lepiej poznać młode pokolenie i jego problemy, dążenia, pragnienia i trudności w obliczu Pana” – ogłosiły siostry.

Każdy klasztor i opactwo, stosownie do swego charyzmatu i możliwości, przygotował serię inicjatyw z myślą o młodych. Np. klaryski z klasztoru w Arras (departament Pas-de-Calais w płn.-zach. części kraju) w ramach hasła „Przyjdź i zobacz” od rana zapraszają gości do udziału w modlitwie liturgicznej, rozmów i obserwacji życia mniszego. Po modlitwie w południe odbędzie się piknik, na którym wszyscy będą mogli się lepiej poznać. Po południu przy pomocy zaprzyjaźnionego małżeństwa i młodego kapłana nastąpi symboliczne włączenie się wszystkich obecnych w prace synodalne w Watykanie a młodzież będzie mogła zastanowić się wspólnie z siostrami nad sensem ich posługi oraz nad swoim własnym miejscem w Kościele.

Klaryski z Arras zapewniają, że chcą utrzymywać stały kontakt z młodymi poprzez szereg skierowanych do nich inicjatyw, jak np. „śniadanie młodych” raz na miesiąc czy „wycieczki w Biblię” raz na trzy miesiące.

W tym roku mniszki otworzyły też wraz z zaprzyjaźnionym młodym księdzem szkołę modlitwy. Przyjmują również grupy przygotowujące się do bierzmowania.

Zobacz także
Wasze komentarze