Fot. EPA/RICARDO GRACA

Rusza nowy projekt organizatorów „Różańca do Granic”

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Pod hasłem „Wynagradzaj za grzechy i ratuj swoją duszę” rusza nowy projekt organizatorów „Różańca do Granic”, który ma promować nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca – poinformowała w komunikacie przesłanym w środę PAP Fundacja Solo Dios Basta.

Jak przypomnieli organizatorzy, inicjatywa „Różaniec do Granic” zgromadziła ponad milion ludzi na modlitwie wzdłuż granic Polski.

„Od tego czasu mija rok i nadal wspomnienie tamtego wydarzenia porusza każdego, kto brał w nim udział. Mamy świadomość, że stało się coś ważnego, potwierdza to fakt, że kolejne kraje na całym świecie organizują podobne wydarzenia. Między 7 października 2018, a 7 października 2019 – 30 państw na wszystkich kontynentach” – napisali.

Teraz organizatorzy „Różańca do Granic” robią „kolejny duchowy krok”. „Rozpoczynamy kampanię promującą nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Jest to centralna część objawień Fatimskich (…) Jeśli zaczniemy o tym głośno mówić, jeśli kolejne parafie zaczną organizować to nabożeństwo, jeśli pierwsze soboty staną się powszechnie praktykowane, to będzie to początek odnowy Kościoła” – ocenili. 

Projekt o nazwie „Soboty” wystartuje 6 października, w wigilię święta Matki Bożej Różańcowej, w przeddzień rocznicy „Różańca do Granic”. Ruszyła już strona internetową projektu: www.soboty.pl, która ma zachęcić Polaków do odprawienia nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca.

fot. Mazur Large

 

„Sama Matka Boża prosiła o wynagradzanie jej Niepokalanemu Sercu, kiedy 10 grudnia 1925 r. ukazała się z Dzieciątkiem Siostrze Łucji – jednej z fatimskich wizjonerek” – napisali autorzy. Wyjaśnili, że aby odprawiać nabożeństwo wynagradzające przez pięć kolejnych pierwszych sobót miesiąca należy przystąpić do spowiedzi, przyjąć Komunię Świętą, odmówić jedną część różańca oraz przez 15 minut rozważać jedną z tajemnic różańcowych. „Wszystko to ma być uczynione w intencji wynagradzającej Najświętszej Maryi Pannie za bluźnierstwa, zniewagi i inne grzechy raniące Jej Niepokalane Serce” – czytamy w komunikacie.

Zdaniem organizatorów, celebrowanie nabożeństwa pierwszosobotniego napotyka wiele problemów – w wielu parafiach nie odprawia się go w ogóle, a w innych niewłaściwie. Dlatego – zaznaczyli – propagowaniu nabożeństwa liczą na księży proboszczów i chcą zainteresować swoim projektem świeckich.

Akcja „Różaniec do granic” po raz pierwszy odbyła się w Polsce 7 października, w uroczystość Matki Bożej Różańcowej. Tego dnia w 350 kościołach stacyjnych w 22 diecezjach na obrzeżach Polski ponad milion osób wzięło udział w mszy św., po czym poszło na granice kraju, gdzie odmówiło różaniec. Punkty modlitewne zostały także wyznaczone w 70 miejscach na całym świecie. Organizatorami wydarzenia była grupa świeckich filmowców z Fundacji Solo Dios Basta. 

13 maja 1917 r. w Fatimie w Portugalii trojgu małych pasterzy – Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz ich kuzynce Łucji dos Santos – objawiła się Matka Boża. Widzenia powtarzały się przez kolejnych pięć miesięcy. Maryja poprosiła dzieci o wezwanie ludzkości do nawrócenia i pokuty oraz przekazała im trzy tajemnice: wizję piekła, zapowiedź – w razie nienawrócenia ludzkości – wojny światowej i zapowiedź, że „biały biskup” zginie od kul z broni palnej. Tę ostatnią tajemnicę wielu odnosiło później do zamachu na Jana Pawła II z 13 maja 1981 r., a sam papież przypisywał swoje ocalenie wstawiennictwu Matki Boskiej.

Rusza nowy projekt organizatorów „Różańca do Granic”
5.2 (86.4%) 25 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze