epa06099300 French President Emmanuel Macron (R) and new French Army Chief of Military Staff Francois Lecointre (C) during a visit to an Air Force base (BA 125) in Istres, France, 20 July 2017. Macron is paying a visit to the Istres base following the resignation of the former armed forces chief General Pierre de Villiers. EPA/ARNOLD JEROCKI / POOL MAXPPP OUT Dostawca: PAP/EPA.

Francja: Macron zaczął tracić w sondażach

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Spada popularność prezydenta Emmanuela Macrona; po raz pierwszy traci on w sondażach – pisze w niedzielę „Le Point”. 54 proc. Francuzów popiera Macrona, o 10 pkt mniej niż w czerwcu; popularność traci też premier Edouard Philippe – wynika z sondażu ośrodka Ifop.

Tygodnik „Le Point” przytacza najnowszy sondaż przeprowadzony dla „Journal du Dimanche”: Philippe stracił w stosunku do badania z czerwca 8 pkt; popiera go obecnie 56 proc. ankietowanych, w ubiegłym miesięcy było to 64 proc. respondentów. Suma Francuzów, którzy deklarują, że są „raczej niezadowoleni” lub „bardzo niezadowoleni” z rządów Macrona wzrosła z 35 proc. do 43 proc. badanych. Z sondażu Ifop nie wynika, w jakim stopniu na ocenę prezydenta i premiera wpływa sztandarowy plan rządu, czyli reformy prawa pracy.

Fot. PAP/EPA/ARNOLD JEROCKI / POOL

Pod koniec czerwca większość Francuzów dobrze oceniała plany i styl komunikacji prezydenta, ale 55 proc. nie popierało jego reform na rynku pracy. Tymczasem Macron, aby przyspieszyć zmiany prawa pracy, chce sięgnąć po dekrety i już tego lata zwróci się w tej sprawie do parlamentu, który musi wyrazić zgodę na takie postępowanie precyzując, w jakiej sprawie i na jak długo rezygnuje z własnych uprawnień do debatowania nad projektem ustawy i przegłosowania jej.

Próby zreformowania rynku pracy za prezydentury Francois Hollande’a doprowadziły do masowych protestów oraz strajków organizowanych na wezwanie central związkowych, w tym CGT. Stanęły francuskie koleje państwowe, strajkował sektor energetyczny, elektrownie atomowe, piloci linii Air France i paryscy śmieciarze. Na ulice wyszli studenci i licealiści. Masowe protesty towarzyszyły też w 2006 roku podjętym przez prezydenta Jacques’a Chiraca próbom rozluźnienia przepisów regulujących zatrudnianie młodych ludzi i podniesieniu wieku emerytalnego przez prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego w 2010 roku.

Fot. PAP/EPA/ARNOLD JEROCKI / POOL

Francja: Macron zaczął tracić w sondażach
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze